2017-09-02T23:08:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

100. rocznica urodzin mjr Stefana Kleczkowskiego. Konferencja naukowa na Fortach Bema [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
0
0
2
Najlepszy komentarz
~starszak1 , 22:32 03-09-2017,   -
A na WP podali, że uroczystości odbyły się "w Kleczkowie koło Łomży".
odpowiedz   •   oceń :  
Marek Rogusz z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego z prelekcją o polskich siłach lotniczych podczas II Wojny Światowej zaprezentował się w Ostrołęce podczas pierwszego dnia obchodów 100. rocznicy urodzin mjr Stefana Kleczkowskiego.

Uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin mjr Stefana Kleczkowskiego rozpoczęły się od konferencji w Pomniku Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką na Fortach Bema. Sylwetkę majora Kleczkowskiego przybliżył uczestnikom konferencji Robert Brzozowski.

- Stefan Kleczkowski urodził się 8 kwietnia 1917 roku w Dębowie. Od 2. roku życia mieszkał w Kleczkowie, tam ukończył sześć klas szkoły podstawowej, a siódmą klasę ukończył w Czerwinie. Kontynuował naukę w gimnazjum państwowym w Łomży. W 1937 roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych w Dęblinie. W 1939 roku otrzymał licencję pilota. Po wyjeździe z Polski przedostał się do Rumunii, Francji, a następnie do Anglii. Podczas II Wojny Światowej walczył w szeregach 302 i 303 – mówił Brzozowski.

W konferencji udział wzięli m.in. Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, Krzysztof Parzychowski, wicestarosta, Jakub Frydryk ze Stowarzyszenia Mazowieckie Inicjatywy Społeczne (współorganizator uroczystości), krewni mjr Kleczkowskiego, Mariusz Mierzejewski, przedstawiciele samorządu Ostrołęki – Grzegorz Milewski, Jan Rzewnicki i Edward Górecki. Głównym punktem konferencji była ciekawa prelekcja autorstwa Marka Rogusza z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego dotycząca polskich sił lotniczych podczas II Wojny Światowej. Materiał wideo z całej prelekcji zobaczyć można w naszym serwisie.- Chciałbym podziękować instytucjom i osobom, które zaangażowały się w organizację obchodów upamiętniających postać majora Stefana Kleczkowskiego. Warto jest przybliżać postacie żołnierzy, którzy walczyli nie tylko we wrześniu 39 roku al także później – powiedział podczas konferencji Stanisław Kubeł, Starosta Ostrołęcki.

W ramach uroczystości rocznicowych zaplanowano także koncert zespołu Forteca. W niedzielę w Kleczkowie odprawiona zostanie msza święta w intencji bohaterskiego lotnika a następnie na cmentarzu przy grobie majora Kleczkowskiego delegacje biorące udział w uroczystościach złożą kwiaty. Zaplanowano także koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej.Ostrołęka,mjr Stefan Kleczkowski,konferencja,Forty Bema,Dywizjon 303,Marek Rogusz,Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~starszak1 , 22:32 03-09-2017,   -
A na WP podali, że uroczystości odbyły się "w Kleczkowie koło Łomży".
odpowiedz   •   oceń :  
~Kuzyn , 17:27 04-09-2017,   -
Siostra mojej Mamy Eugenii - Apolonia Dobkowska wyszła za mąż za Jana Kleczkowskiego z Lask koło Czerwina. Jan Kleczkowski był stryjem Stefana Kleczkowskiego / który notabene uczył się w Gimnazjum w Łomży/. Eugenia Dobkowska bywała często u swojej siostry i szwagra. Tam poznała Stefana, który był starszy od Mamy mojej o 3 lata. Mama moja przed wojną uczyła się w Żeńskiej Szkole Rolniczej w Dąbrowie Zduńskiej. Stefan i Eugenia mieli się ku sobie/ mama wspominała że to była jej pierwsza miłość/ i po zakończeniu nauki obojga mieli się pobrać/ Stefan w tym czasie był w Dęblińskiej Szkole Orląt.Niestety wybuchła wojna i losy obojga - Eugenii i Stefana się rozeszły. Stefan w latach 70 bywał w Laskach u mojej cioci Apolonii, był też u Eugenii która była mężatką. Wiem ,że w Kleczkowie organizował wielkie przyjęcia i spotkania rodzinne. Mama często wspominała tamte piękne przedwojenne lata.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.