2017-03-06T18:49:09+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

„Don Kichot” w Ostrołęckim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. OCK
REKLAMA
0
0
0
Już po raz drugi artyści z Lwowskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu zawitali do Ostrołęki. Tym razem zobaczyć mogliśmy rewelacyjny balet w III aktach zatytułowany „Don Kichot”.

Artyści ze Lwowa wystąpili w Ostrołęckim Centrum Kultury w sobotę, 4 marca. Baletu na podstawie powieści Cervantesa przedstawiać nikomu nie trzeba. Autorem libretto jest Marius Petipa, zaś muzykę stworzył Ludwig Aloisius Minkus.

Już w 1614 roku w królewskim Luwrze tańczono balet dworski Don Quichotte. Później motywy z dzieła zadomowiły się w balecie na stałe, owocując przez 400 lat dziesiątkami nowych opracowań. Prawdziwą furorę zrobił jednak balet Mariusa Petipy z muzyką Ludwiga Minkusa (1869), bo trwa na scenach do dzisiaj, odświeżany i przetwarzany przez kolejne pokolenia choreografów.

Skąd taka jego żywotność i popularność? Malowniczy koloryt dawnej Hiszpanii, ponętne Cyganki i strojni toreadorzy, błędny rycerz z La Manchy, komiczny Sancho Pansa i pokraczny Gamache zawsze mogą liczyć na powodzenie. A główni bohaterowie, Kitri i Basilio, nie mają sobie równych w repertuarze klasycznym w kategoriach wdzięku, temperamentu i wirtuozerii tanecznej. Wszystko to tworzy porywającą rewię tańca klasycznego w hiszpańskiej stylistyce.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również