2017-02-01T11:08:23+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

„Szacunek dla tradycji” wystawa dorobku Czesławy Kaczyńskiej w łomżyńskim muzeum [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
2
W Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży oficjalnie dokonano otwarcia wystawy dorobku twórczyni ludowej Czesławy Kaczyńskiej.

Otwarcie wystawy zgromadziło wiele osób związanych z kulturą ludową Kurpiów, wśród nich nie zabrakło przedstawicieli powiatu ostrołęckiego na czele z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim i dyrektor promocji i rozwoju Aldoną Kuciej. Gminy kurpiowskie reprezentował burmistrz Bogdan Glinka. Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli Związku Kurpiów, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, z którym na co dzień współpracuje twórczyni. Pani Kaczyńskiej towarzyszyły również przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich, twórcy ludowi, przyjaciele i rodzina.

Wystawa przedstawia 60-letni dorobek twórczyni, która swe pierwsze nagrody otrzymała w 1957 roku w konkursie rozpisanym przez Muzeum w Łomży za wycinanki i byśki. Nagrody przyznał jej wówczas Adam Chętnik, który w czternastoletniej dziewczynie zobaczył wielki talent.

Od tamtej pory jej prace zdobywały nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Twórczość artystki doceniano w kraju i za granicą, jej prace można znaleźć w zbiorach prywatnych i muzealnych m. in.  w Muzeum Lubelskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum w Warszawie, Muzeum w Seulu i Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.

Twórczyni przyszła na świat w rodzinie Staśkiewiczów w Strzałkach, jak pisze w zapowiedzi wystawy etnograf Wiesława Pawlak "z rodzinnego domu wyniosła pracowitość, znajomość zwyczajów, wiedzę o plastyce obrzędowej oraz rozliczne umiejętności: robienia palm wielkanocnych, pisanek, ciasta obrzędowego („nowych latek” i „byśków”), tkanin, haftów, wyrobów szydełkowych (m. in. serwet, koronek do stroju, wstawek do fartuchów i pościeli), bukietów z bibuły, kierców oraz wycinanek".

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~ola , 19:05 01-02-2017,   -
Dlaczego ta wystawa  jest w Łomży???? Dlaczego nie w Ostrołęce?? Czy ktoś obraził się? Komuś coś nie ,,pasowało'' ???
odpowiedz   •   oceń :  
~do ola , 17:56 02-02-2017,   -
Wystawa jest w Łomży bo to była inicjatywa muzeum z Łomży.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Najlepszy komentarz
~ola , 19:05 01-02-2017,   -
Dlaczego ta wystawa  jest w Łomży???? Dlaczego nie w Ostrołęce?? Czy ktoś obraził się? Komuś coś nie ,,pasowało'' ???
odpowiedz   •   oceń :  
Zobacz również