eOstroleka.pl
Polska,

Alarm powodziowy na Dolnym Śląsku: Podtopienia, zalane domy i drogi [VIDEO]

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. youtube fot. youtube
REKLAMA

Na Dolnym Śląsku nadal panuje trudna sytuacja. W nocy z piątku na sobotę najgorzej było w powiatach ząbkowickim i złotoryjskim. Alarmy powodziowe ogłoszono w ośmiu miejscowościach, a w siedmiu obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

W Ząbkowicach Śląskich pod wodą jest około trzydziestu budynków, nieprzejezdne są również drogi gminne. Do podtopień doszło w Potworowie, Dębnicy, Brzeźnicy, Opolnicy oraz miejscowości Bardo. Także w Wojcieszowie pod wodą może być kilkanaście budynków.  

W Potworowie wylał płynący przez całą wieś potok Mszanica. Z kolei w Wojcieszowie znów wylała rzeka Kaczawa, która już w czwartek podtopiła wiele domów.

Nadal straż pożarna pomaga wypompowywać wodę i porządkuje drogi. Po nawałnicy strażacy interweniowali w regionie ponad 200 razy. Ponad 4000 osób pozbawionych jest prądu.

We środę tzw. powódź błyskawiczna (intensywne opady deszczu w bardzo krótkim czasie) zalała ponad połowę Jeleniej Góry i wiele mniejszych miejscowości Dolnego Śląska. Rzeka Kaczawa w Świerzawie przekroczyła stan alarmowy o 2 m, a rzeka Olszówka zalała Olsztyn koło Lubania. Pozrywane są mosty, zniszczone drogi, woda w niektórych miejscach sięga dachów domów. Wylewa też rzeka Kwisa, a jej wody przekroczyły stan alarmowy o pół metra. Z zalanych terenów ewakuowano już 60 osób.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki uruchomił infolinię czynną w godz. 8 - 22. Jest przeznaczona dla osób, które poniosły straty w wyniku ulewnych deszczów i podtopień. Pod numerem tel. 513 033 841 poszkodowani mogą uzyskać informacje dotyczące pomocy.

Minister spraw wewnętrznych wystąpił w piątek do ministra finansów o uruchomienie środków dla mieszkańców województwa dolnośląskiego, poszkodowanych przez burze oraz intensywne opady deszczu. Na ten cel zostanie przeznaczony 1 mln. zł. O taką pomoc zwrócił się do szefa MSW wojewoda.
Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi.

Z przyznanych środków będą wypłacane bezzwrotne zasiłki do 6 tys. zł, które poszkodowani będą mogli przeznaczyć na zakup najpilniejszych rzeczy, w tym m.in. żywności, leków i sprzętu AGD. Przyznana pomoc pozwoli również na finansowanie niezbędnych napraw uszkodzonych domów oraz zniszczoną infrastrukturę samorządową.

A pogoda w województwie dolnośląskim na razie prawdopodobnie się nie zmieni. Nadal obowiązuje tam najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego ogłoszony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według synoptyków, przewidywane burze i związane z nimi intensywne opady deszczu spowodują lokalnie gwałtowne wzrosty stanów wody. W części zachodniej województwa, z uwagi na nasycenie gruntu wodą, spływ powierzchniowy rozpocznie się niemal równocześnie z opadem burzowym. Największe przekroczenia stanów alarmowych mogą wystąpić w zlewni Kaczawy (o 150-200 cm), lokalnie w zlewni Bobru (do 100 cm), w zlewni Nysy Łużyckiej (o 100-150 cm). Przekroczenia stanów alarmowych mogą wystąpić również lokalnie w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Ślęzy i Bystrzycy.













[źródło: imgw.pl / TVN24 / Gazeta Polska Codziennie / msw.gov.pl]

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×