eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Bezpieczeństwo, ratownictwo medyczne i inwestycje drogowe - spotkanie wojewody z samorządowcami z regionu ostrołęckiego (WIDEO)

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Wyniki działań policji i straży pożarnej oraz zmiany w planach ratownictwa medycznego i inwestycji drogowych - to tematy przedstawione na spotkaniu Jacka Kozłowskiego, wojewody mazowieckiego z samorządowcami nowej kadencji z regionu ostrołęckiego.

Możemy być dumni z mazowieckiej policji. Od trzech lat poprawia się bezpieczeństwo na drogach, zmniejszyła się zwłaszcza liczba ofiar śmiertelnych - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. W minionym roku w regionie ostrołęckim zanotowano mniej wypadków drogowych - 472 (w 2009 r. - 573). Zginęły w nich 72 osoby - o 8 mniej niż w roku 2009. Liczba wszczętych postępowań o charakterze kryminalnym zmalała z 4635 w 2009 r. do 4612 w 2010 r. Wskaźnik ich wykrywalności wzrósł o 3,6%.
W 2010 r. policja wszczęła więcej postępowań, będących wynikiem własnej pracy operacyjnej - tzn. w sprawie przestępstw gospodarczych oraz korupcyjnych. Zapobieganiu przestępczości służyły liczne kampanie społeczne, przeprowadzone w 2010 r., m.in.: "Niebieski tydzień" (organizowanie punktów poradnictwa wiktymologicznego), "Stop włamaniom" i "Młodzieżowe patrole obywatelskie".

W 2011 r. policja skupi się na dalszym ograniczaniu przestępczości, w szczególności kradzieży, włamań oraz zwiększeniu ich wykrywalności. Priorytetem będzie też zwiększenie szybkości reakcji na zgłoszenia, poprzez m.in. zatrzymania sprawców na gorącym uczynku. Wspierane będą również m.in. przedsięwzięcia mające zapobiegać przestępczości nieletnich oraz  podnoszące bezpieczeństwo ludzi starszych.

Samorządy mogą uzyskać również rządowe dotacje na lokalne projekty poprawiające bezpieczeństwo w ramach programu "Razem Bezpieczniej" - nawet do kilkuset tysięcy złotych. Zachęcam samorządy do składania większej liczby wniosków -  powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W ubiegłym roku 72% działań ratowniczo - gaśniczych na terenie regionu ostrołęckiego stanowiły wyjazdy do pożarów. Odnotowaliśmy jednak o 324 mniej tego typu zdarzeń niż w roku 2009. Wzrosła natomiast ilość pozostałych interwencji, które stanowiły 24% wszystkich naszych działań oraz ilość alarmów fałszywych, których odsetek wzrósł o ponad 15% - powiedział Gustaw Mikołajczyk, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP.

Największą inwestycją w regionie był zakup dla Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce samochodu specjalnego do przewozu wody w miejsca zagrożone, z możliwością dostarczania wody pitnej dla ludności. Koszt inwestycji wyniósł 820 tys. zł. Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie w 2010 roku przekazała 7 samochodów pożarniczych do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie subregionu ostrołęckiego.

Od lipca 2011 r. zacznie obowiązywać nowy plan ratownictwa medycznego w województwie mazowieckim, mający na celu skrócenie czasu dojazdu karetek, zwiększenie profesjonalizacji dyspozytorów oraz wzmocnienie i unowocześnienie podmiotów świadczących usługi ratownicze.  Najistotniejszą zmianą jest utworzenie dwóch rejonów operacyjnych w regionie ostrołęckim - rejon nr 6  (z miejscami wyczekiwania w: Ostrołęce, Myszyńcu, Czerwinie, Kadzidle, Makowie Mazowieckim, Krasnosielcu, Różanie, Przasnyszu, Chorzelach i Jednorożcu) oraz rejon nr 12 (Wyszków, Długosiodło, Ostrów Mazowiecka, Szulborze Wielkie, Małkinia Górna, Pułtusk - Centrum, Pułtusk - Popławy). Jeden punkt odbioru zgłoszeń w rejonie dysponować będzie znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, niż do tej pory.

Prelegenci dziękowali za zaangażowanie finansowe samorządów w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców poprzez wspieranie ochotniczych straży pożarnych, ratownictwa medycznego czy powoływanie straży gminnych i miejskich wspomagających policję.

W województwie budowanych jest obecnie 65 km autostrad, 51 km dróg ekspresowych oraz 22 km obwodnic. Według rządowego projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 - 2015 w regionie ostrołęckim do roku 2013 rozpoczęta może być realizacja drogi S 8 na odcinku od Wyszkowa do granicy województwa podlaskiego (38,4 km). Po roku 2013 przewiduje się realizację drogi S 61 na odcinku Ostrów Mazowiecka - granica województwa podlaskiego. Według Programu po 2013 r. planowana jest też rozbudowa drogi krajowej nr 62 - przejście przez Wyszków.

Spotkanie miało miejsce w ostrołęckiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, udział wzięli: Ryszard Szkotnicki - Mazowiecki Wojewódzki Komendant Policji, Gustaw Mikołajczyk - Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP, Michał Borkowski - Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Stanisław Dmuchowski, Zastępca Dyrektora GDDKiA Oddział w Warszawie.

Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×