eOstroleka.pl
Polska,

Bezterminowy strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej!

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA
zdjecie 6901

Górnicy z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA rozpoczęli bezterminowy strajk - nie zjeżdżają pod ziemię i nie podejmują pracy. Górnicy mają 5 postulatów. Domagają się m.in. odwołania zarządu spółki.

Postulaty strajkujących górników
- wycofanie dyscyplinarnych zwolnień dla przewodniczących zakładowych organizacji związkowych działających w KWK "Budryk",
- natychmiastowe odwołanie Zarządu JSW,
- odstąpienie od podjętej 21 stycznia br. decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych, odnoszących się do kwestii deputatu węglowego (z 28 lutego 2011 roku), warunków zgody strony związkowej na upublicznienie JSW (z 5 maja 2011 r.) i wzrostu stawek płac (z 8 listopada 2012 r.),
- z dniem 1 sierpnia br. objęcia pracowników kopalni "Knurów-Szczygłowice" takimi samymi zasadami, na jakich zatrudnieni są pracownicy czterech pozostałych kopalń JSW,
- likwidacji spółki-córki JSW Szkolenie i Górnictwo (będącej w praktyce agencją pracy tymczasowej) i przyjęcia zatrudnionych tam ludzi do JSW.

Organizatorzy akcji protestacyjno-strajkowej liczą, że w rozwiązanie konfliktu jak najszybciej zaangażuje się polski rząd.
- Czekamy na panią premier Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Chcielibyśmy, aby ich przyjazd nastąpił jak najszybciej, żeby jak najszybciej można było zakończyć akcję strajkową z korzyścią dla pracowników i akcjonariuszy - powiedział rano wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w JSW Roman Brudziński.

Podkreślił, że pierwotnie akcja miała przebiegać inaczej. Decyzję o jej zaostrzeniu podjęto po próbie dyscyplinarnego zwolnienia z pracy dziewięciu przewodniczących zakładowych organizacji związkowych działających w KWK "Budryk", którzy wsparli pracowników kopalń Kompanii Węglowej SA walczących o dalsze funkcjonowanie swoich zakładów i kilkanaście dni temu przeprowadzili solidarnościowy protest pod ziemią. - Czując odpowiedzialność za naszą Spółkę, nie chcieliśmy narażać jej na straty. Natomiast w wyniku takiego postępowania Zarządu nie zostało już nic innego, jak tylko czynna akcja strajkowa - stwierdził.

Strajk poprzedziło dwudniowe referendum, w którym pracownicy JSW odpowiadali na pytanie: "Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?". 18484 głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych, a tylko 236 było temu przeciwnych. Oddano 18695 głosów ważnych. Frekwencja wyniosła ponad 70 procent.

Co na to zarząd spółki

W związku z wynikami referendum zorganizowanego przez związki zawodowe JSW, w którym pracownicy opowiedzieli się za strajkiem, przypominamy, że organizatorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za negatywne konsekwencje dla firmy.

Zarząd apeluje po raz kolejny do Pracowników o rozwagę, gdyż każdy dzień strajku oznacza pogłębianie się i tak już bardzo trudnej sytuacji firmy.

Zarząd JSW jest zdecydowany, aby w obliczu trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się polskie górnictwo, przeprowadzić program oszczędnościowy, który oprócz ograniczenia kosztów pozapracowniczych, może prowadzić do ograniczenia niektórych przywilejów pracowniczych, natomiast nie przewiduje zarówno zwolnień, jak i likwidacji zakładów.

Źródło: solidarnoscgornicza.org.pl
REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×