2017-04-20T18:36:20+02:00 eOstroleka.pl 2 1 3 66.7%
Powiat ostrołecki,

Bójka podczas odwiedzin i próba ucieczki w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. ZK w Przytułach Starych
REKLAMA
2
1
3
Dziś przed południem w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych doszło do niebezpiecznej sytuacji, po której interweniować musieli funkcjonariusze Służby Więziennej, policja i straż pożarna. Dwóch mężczyzn odwiedzających osobę odsiadującą wyrok wszczęło awanturę ze strażnikami i innymi odwiedzającymi.

W czwartek, 20 kwietnia około godziny 10:00 dwóch mężczyzn wszczęło awanturę z funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Przytułach Starych, po tym, jak ci odmówili im widzenia z osobą odsiadującą wyrok. Mężczyźni zaczęli zachowywać się arogancko i wulgarnie także wobec innych osób oczekujących na widzenie z innymi skazanymi.

Podejrzewając, że działająca najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu i narkotyków grupa mężczyzn przy wsparciu kilku osób czekających w samochodach stojących na więziennym parkingu, może próbować wywołać zamieszki, dyrektor ZK w Przytułach podjął decyzję o interwencji.

- Powołano w jednostce grupę interwencyjną. Ponadto, dyrekcja zwróciła się do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku o skierowanie do zakładu karnego Grupy Interwencyjnej SW w Białymstoku (zespół stacjonujący w Z. K. Czerwony Bór). O pomoc zwrócono się również do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, który skierował do Przytuł Starych dwa patrole. W międzyczasie z poczekalni dla odwiedzających skazanych zaczły wydobywać się kłęby dymu, co świadczyło o realnym zagrożeniu pożarowym. Do zakładu wezwana została Straż Pożarna (PSP w Ostrołęce). W zakładzie został ogłoszony alarm. W związku z zaistniałym zagrożeniem bezpieczeństwa, wstrzymano ruch w zakładzie, realizację spacerów, widzeń ze skazanymi oraz innych przedsięwzięć z ich udziałem. Osadzonych zamknięto w celach mieszkalnych – relacjonuje oficer prasowy ZK w Przytułach Starych.

W zamieszaniu jakie powstało w wyniku zadymienia niektórych pomieszczeń w budynku administracyjnym oraz pomieszczenia bramy głównej dochodzi do kolejnego incydentu, tym razem z udziałem osadzonego. Około godz. 11:10 do pojazdu służbowego wsiada osadzony zatrudniony na terenie zakładu. Przystawiając do szyi kierowcy pojazdu zaostrzony kawałek blachy, nakazuje mu jechać w kierunku bramy głównej. Korzystając z zamieszania jakie powstało w zakładzie postanowił on uciec.

- W związku z podejrzeniem próby uprowadzenia pojazdu i dokonania ucieczki, osadzony zostaje rozpoznany i obezwładniony. W wyniku tego zdarzenia, kierowca doznaje niegroźnych obrażeń szyi, które są odpowiednio zaopatrzone przez ratownika medycznego zakładu. Konflikt w poczekalni dla oczekujących na widzenia ze skazanymi został rozwiązany przez przybyły do zakładu karnego patrol policji (agresorzy zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie KMP Ostrołęce). Powstały w poczekalni zakładu pożar został ugaszony przez Straż Pożarną z Ostrołęki. Zatrzymana przez Policję na parkingu zakładowym grupa młodych mężczyzn po wylegitymowaniu i wyjaśnieniu celu ich wizyty została zwolniona. Po dokonaniu apelu i zlustrowaniu terenu zakładu karnego oceniono, że na jego terenie panuje spokój, a stan osadzonych zgodny jest ze stanem ewidencyjnym. O godzinie 11.35 przywrócono prawidłowy tok służby; w zakładzie odwołano alarm. Żaden z funkcjonariuszy biorących udział w akcji likwidowania powstałych zagrożeń nie doznał obrażeń – informuje oficer prasowy.

Opisane powyżej zdarzenia to na szczęście element dorocznych ćwiczeń służby więziennej. Miały one na celu w szczególności: doskonalenie umiejętności kadry zarządzającej w zakresie kierowania ochroną i obroną zakładu, doskonalenie metod i technik likwidacji zagrożeń, szkolenie praktyczne współdziałających ze sobą grup oraz doskonalenie współdziałania z funkcjonariuszami KMP w Ostrołęce, PSP w Ostrołęce i GISW.

Podczas odprawy kończącej szkolenie, w obecności uczestniczących w szkoleniu funkcjonariuszy SW, Policji i Straży Pożarnej omówione zostały nie tylko pozytywne (zakładane) aspekty ćwiczeń. Omówiono również te ich elementy, które mogłyby ulec ewentualnej zmianie, co stanowić ma najcenniejszy element w trwającej ciągle racjonalizacji zakładanych i praktycznie realizowanych skutecznych czynności służbowych, stanowiących rzeczywisty poziom bezpieczeństwa zakładu karnego. Z inicjatywy organizacji ćwiczeń, udziału w nich, i w aktywnej analizie zastosowanych działań, jak i ich racjonalizacji, zadowoleni byli nie tylko funkcjonariusze Służby Więziennej, ale również Straży Pożarnej jak i Policji.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Hehe , 20:39 20-04-2017,   -
Ale mieli akcje w dyńkach się poj....ło
odpowiedz   •   oceń :  
~Do hehe , 03:42 21-04-2017,   -
Kozak jesteś przed komputerem co? Dobrze ze chłopaki z ZK ćwiczą. Pozdro
odpowiedz   •   oceń :  
~ja , 11:08 21-04-2017,   -
Ciągle tylko zakład karny w Przytułach -kogo to obchodzi
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Najlepszy komentarz
~Hehe , 20:39 20-04-2017,   -
Ale mieli akcje w dyńkach się poj....ło
odpowiedz   •   oceń :  
Zobacz również