2018-08-12T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Region,

Dotacje unijne – jak z nich skorzystać?

REKLAMA
REKLAMA

Dotacje unijne to świetna szansa na rozwinięcie swojej własnej działalności. Dlatego naprawdę warto z nich skorzystać. Wiele osób mogłoby skorzystać z funduszy europejskich, ale nie odważa się na złożenie wniosku. Odstrasza je zawiłość dokumentacji i skomplikowany proces starania się o dotację. Na szczęście, nie musisz wszystkim zajmować się sam. Obecnie na rynku działają firmy, które są w stanie wykonać za Ciebie większość skomplikowanych czynności. Nie musisz się więc martwić, że czegoś nie dopilnujesz lub zrobisz to źle. Dla kogo dedykowane są dotacje unijne i w jaki sposób z nich skorzystać?

Kto może skorzystać z dotacji unijnej?

Dotacje unijne są kierowane do bardzo wielu grup społecznych. Po pierwsze, są to różnego rodzaju przedsiębiorcy, którzy mogą otrzymać dofinansowanie na badania, rozwój i rozbudowę swojego przedsiębiorstwa. Wiele dotacji jest także kierowanych do organizacji non-profit, które mogą otrzymać pomoc przy swoich działaniach. Istnieją również dotacje dedykowane dla małych firm, osób młodych lub dla seniorów. Dlatego nieważne kim jesteś, z pewnością istnieje oferta dotacji unijnej przeznaczona dla Ciebie. Jedyne, czego potrzebujesz, to pomysł na siebie i chęć jego realizacji.

Dotacja unijna kok po kroku

Jak rozpocząć staranie się o dotację unijną? Przede wszystkim warto znaleźć zaufaną firmę, która wesprze Cię od samego początku działań. Na wstępie niezbędne jest poddanie analizie i weryfikacji swoich planów inwestycyjnych. Pod tym kątem wybieramy program, który będzie dla nas najbardziej korzystny. Kiedy już wybierzesz najlepsze źródło finansowania swoich działań, niezbędne są konsultacje na etapie przygotowania projektu. Dobrze napisany projekt daje szanse na zwiększenie liczby możliwych do uzyskania punktów. Kolejny etap to sporządzenie dokumentów aplikacyjnych. Składa się na nie między innymi: wniosek o dotację, dokumentacja dodatkowa, analiza finansowa i planowa inwestycji oraz kompletna dokumentacja konkursowa. Po złożeniu dokumentów, niezbędny jest monitoring inwestycyjny, na który składa się konsultacja z instytucjami przyznającymi dotację, monitorowanie i kontrola realizacji projektu, przygotowanie wniosku o płatność. Na koniec konieczne jest rozliczenie unijnego projektu. W tym celu należy przygotować sprawozdawczość oraz dokumentację rozliczeniową w terminach i formie zgodnej z wymogami danego programu. Koniczna jest także współpraca z podwykonawcami inwestycji w zakresie poprawności fakturowania w odniesieniu do zapisów umowy o dotację oraz sporządzenie sprawozdania końcowego z realizacji projektu.

Dlaczego warto współpracować ze specjalistą?

Powierzając swój projekt profesjonalnej firmie, otrzymujesz gwarancję, że wszystkie procedury zostaną wykonane poprawnie. Firma zajmująca się doradztwem przy dotacjach unijnych, zapewni Ci nadzór specjalistów, którzy dopilnują, aby poszczególne etapy składania wniosków i realizowania projektów przebiegały tak, jak jest to wymagane. Samo napisanie dobrego projektu, który ma szansę wygrać, wymaga umiejętności i doświadczenia. Poza pomocą w realizacji poszczególnych punktów, dobra firma doradcza zapewni Ci również wsparcie przy wizycie kontrolnej ze strony instytucji nadzorującej lub wdrażającej program dotacji, doradztwo i pomoc w zakresie przygotowania do kontroli unijnej, udział w procedurze odwoławczej oraz pomoc w nawiązaniu ewentualnej współpracy z jednostkami naukowymi.

Komu zaufać?

Poszukując odpowiedniej firmy doradczej, przede wszystkim zwróć uwagę na jej skuteczność. Wystarczy sprawdzić, ile zrealizowanych projektów ma ona na swoim koncie. Możesz również przejrzeć referencje wystawiane firmie przez klientów. W profesjonalnej firmie doradczej pracują specjaliści, którzy znają się na swoi fachu i pomogą Ci osiągnąć sukces. Charakteryzują się oni również indywidualnym podejściem do klienta. Dobra firma doradcza oferuje również bezpłatną konsultację Twojego pomysłu, pozwalającą zweryfikować, czy planowana przez Ciebie inwestycja kwalifikuje się do pozyskania dotacji.

Dotacje unijne w Polsce

W Polsce działa wiele firm doradczych oferujących kompleksowe usługi na wysokim poziomie. Z pewnością warto wymienić firmę A1 Europe, znajdującą się w czołówce najskuteczniejszych firm konsultingowych w kraju. Jest to firma z wieloletnim doświadczeniem, która ma na swoim koncie wiele sukcesów w postaci zrealizowanych projektów. Jest to firma specjalizująca się świadczeniem kompleksowych usług w zakresie pozyskiwania funduszy unijnych na wszelkiego rodzaju inwestycji. Znalezienie odpowiedniej firmy doradczej jest bardzo ważne. Pamiętaj, że od tego, jaką firmę wybierzesz, zależy powodzenie Twojego projektu.

Kalnedarz imprez
maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2