eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Dyskusja o Niezłomnych, ostrołęckich elitach i walce o prawdę [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce towarzyszył cały szereg wydarzeń poświęconych pamięci Niezłomnych. Po przeglądzie filmów dokumentalnych przyszedł czas na panel dyskusyjny, podczas którego usłyszeliśmy ważne słowa, m.in. o ostrołęckich elitach.

Przegląd Filmów Dokumentalnych poświęconych Niezłomnym był podzielony na dwie części. Pierwsza z nich, która rozpoczęła się o godzinie 10.00 skierowana była do młodzieży. Uczniowie obejrzeli m.in. film „Pani Weronika i jej chłopcy” o Weronice Sebastianowicz. Potem mogli porozmawiać z bohaterką. Weronika Sebastianowicz, ps. „Różyczka” to  żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, uczestniczka narodowego powstania antykomunistycznego z lat 1944–1963, Żołnierz Niezłomny, ofiara represji stalinowskich, przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, działaczka polska na Białorusi. - Trochę inaczej przyjmuję to wszystko oglądając ten film - przyznała. Jej wzruszającą wypowiedź z wieczornego panelu dyskusyjnego możecie obejrzeć w naszym materiale wideo.



Innym gościem panelu dyskusyjnego był Romuald Szeremietiew, był wiceminister obrony narodowej. Został zawieszony, a następnie odwołany z tej funkcji m.in. na skutek publikacji Anny Marszałek i Bertolda Kittela w „Rzeczpospolitej” zarzucającej mu korupcję. Ostatecznie został uniewinniony od wszystkich zarzutów. - Straciłem dziewięć lat na to żeby dowieść, że to jest nieprawda i jak wiadomo, udało mi się to. Ostatnio został uniewinniony mój współpracownik, to trwało szesnaście lat - mówił. Jak przyznał Szeremietiew, Polska jest w stanie zbudować taki system obronny, który będzie gwarantował bezpieczeństwo mimo rosnących zagrożeń. Były wiceminister obrony narodowej opisał także aresztowanie swojego ojca i cele, jakie wtedy postawił on przed swoim synem. Podczas tej opowieści w oczach Szeremietiewa pojawiły się łzy.



Temat dyskusji brzmiał "Likwidacja polskich elit warunkiem koniecznym do bolszewizacji Polski”. Nie pominięto jednak też tematu ostrołęckich elit. - Brakuje przedstawicieli, którzy tworzą elitę ostrołęcką. Brakuje tych, którzy moim zdaniem powinni brać udział w debacie. Pomimo zaproszenia, działań, przyszła elita elity, za co serdecznie państwu dziękuję. Szkoda, że nie ma reszty, bo nie wiedzą co tracą - mówił reżyser Sławomir Górski.



W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Romuald Szeremietiew – polski polityk, publicysta, wykładowca uniwersytecki, Sławomir Górski – reżyser, płk Weronika Sebastianowicz – Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Witold Gadowski – publicysta i Dariusz Gałaszewski z IPN. Ostatnim punktem spotkania był recital Grzegorza Kucharzewskiego, który pochodzi z rodziny wiedzącej czym jest utrata bliskiej osoby w wyniku działań komunistycznych oprawców.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×