2017-02-01T10:51:21+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

Dziś policyjna akcja „Bezpieczne przejście”

REKLAMA
fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
0
0
0
Od wczesnych godzin porannych policjanci z Ostrołęki prowadzą akcję profilaktyczną „Bezpieczne przejście”. Jej celem jest ograniczenie wypadków drogowych z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego. Działania są skoncentrowane nie tylko na ujawnianiu wykroczeń popełnianych przez pieszych, ale także popełnianych przez kierowców wobec pieszych.

Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest dla ostrołęckich funkcjonariuszy kwestią priorytetową. Niestety jak pokazują przykłady wciąż istnieje grupa kierujących, którzy nie zwracają uwagi na fakt zbliżania się do przejścia pieszych. W takiej sytuacji powinni oni zachować szczególną ostrożność, czyli zwolnić, sprawdzić, czy przez jezdnię nie przechodzi pieszy, a w razie takiej konieczności, zatrzymać się i przepuścić go.

Zabronione jest wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz bezpośrednio przed nimi.

Absolutnym brakiem wyobraźni oraz odpowiedzialności wykazują się ci kierujący, którzy, nie zważając na to, że na pasie obok inny kierujący zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, decydują się na ominięcie stojącego pojazdu. W takiej sytuacji kierujący nie ma szans wyhamować przed pieszym, nie ma już ani czasu na właściwą reakcję, ani miejsca na zatrzymanie pojazdu.

Jednak to nie tylko kierowcy popełniają błędy. Głównym „grzechem” pieszych jest wchodzenie na jezdnię bez upewnienia się, że jest to bezpieczne, że nie nadjeżdża samochód. W ten sposób nie dają szans ani sobie, ani kierowcom na uniknięcie wypadku. Chcąc być bezpiecznym przede wszystkim należy patrzeć i widzieć, a także zadbać o to, aby być widzianym. Zmrok, ciemne kolory ubrań, opady deszczu, czy mgła – to wszystko ogranicza widoczność. Jakikolwiek element odblaskowy znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo na drodze. Podczas gdy kierowca jest w stanie zobaczyć pieszego w ciemnościach dopiero z odległości ok. 20 m, to przy używaniu przez pieszego odblasków dystans ten zwiększa się nawet do 150 m. To ogromna różnica, która może uratować życie, daje bowiem możliwość na zatrzymanie pojazdu przed pieszym, bądź tez jego ominięcie.

Dziś w trosce o bezpieczeństwo pieszych funkcjonariusze ostrołęckiej „drogówki” od godziny 6:00 prowadzą działania, „Bezpieczne przejście” na terenie miasta i powiatu ostrołęckiego. Podczas działań zwiększoną liczbę mundurowych można zaobserwować w rejonie przejść dla pieszych, a także w miejscach, w których najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy uczestników ruchu drogowego.

W działaniach są wykorzystywane zarówno pojazdy oznakowane jak i nieoznakowane, w tym pojazd wyposażony wideorejestrator. Pamiętajmy, że widoczność jest kwestia kluczową dla naszego bezpieczeństwa, dlatego zwracamy się z apelem o korzystanie z elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również