2018-03-24T08:33:28+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

Dziś w nocy zmiana czasu. Śpimy o godzinę krócej!

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
0
W nocy z soboty na niedzielę (24 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. Wskazówki naszych zegarów przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00.

Do czasu zimowego wrócimy ponownie w ostatni weekend października.

Zmianę czasu - na letni lub zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich (z wyjątkiem Islandii) i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia

Podstawowym powodem zmiany czasu jest wydłużenie czasu korzystania z naturalnego światła (słonecznego) - niezależnie czy jest zima czy lato większość ludzi funkcjonuje w podobnych godzinach, a dzięki zmianie czasu wszyscy możemy cieszyć się dłużej dniem. W praktyce daje to wiele korzyści zarówno dla środowiska jak i dla gospodarki, chociażby dzięki mniejszemu zużyciu prądu.

Zmiana czasu ma jednak także wady, które związane są przede wszystkim z tym jakie komplikacje powoduje dla systemów informatycznych czy przewoźników funkcjonujących według rozkładów jazdy. Wszyscy mamy także okazję odczuć pewne niedogodności związane z faktem przestawiania się na inne godziny snu.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.