eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Etnosakralia Kurpiowskie 2018: Koncert grupy T/Aboret w MKK [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 6901

Dziś w myszynieckiej bazylice koncertem inauguracyjnym oficjalnie rozpoczęto Etnosakralia Kurpiowskie 2018. W ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbył się drugi z kilku koncertów zaplanowanych w ramach projektu.

Tegoroczne Etnosakralia to łącznie osiem koncertów odbywających się od 20 maja do 3 czerwca. Organizatorem wszystkich tych wydarzeń jest Fundacja Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach Etno-Klasyka. Ideą organizatorów jest zestawianie muzyki ludowej, szczególnie tej związanej z regionem Puszczy Kurpiowskiej z muzyką klasyczną, a także improwizowaną. Jest to kolejna edycja festiwalu, będącego bezpośrednią kontynuacją cieszących się dużą popularnością "Ostrołęckich Dni Organowych", a od 2017 roku funkcjonującego w obecnej, znacznie poszerzonej formule.

W tegorocznej edycji odbędzie się 8 koncertów oraz 3 koncerty edukacyjne dla dzieci. Program Festiwalu ma na celu przybliżenie słuchaczom muzyki klasycznej przez umiejętne łączenie repertuaru klasycznego ze znaną lokalnemu odbiorcy muzyką regionu Kurpiowskiego, a także wartościowe przetwarzanie wątków tradycji kulturowej regionu we współczesne realizacje artystyczne. Muzyka kurpiowska zabrzmi w zestawieniu z renesansową polifonią wokalną, muzyką kaszubską oraz muzyką organową, a także w różnorodnych aranżacjach – na klawesyn, kwartet wokalny, organowo-perkusyjny duet, aż po etno-jazzowe improwizacje). Poza muzykami wywodzącymi się z regionu Puszczy Kurpiowskiej wystąpią wybitni młodzi artyści z całego kraju.

W Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce usłyszeliśmy dziś program zatytułowany "Hommage à Skierkowski" - etno-jazzowy koncert zespołu T/Aboret. W programie znalazły się improwizacje oraz kompozycje powstałe w oparciu o pieśni kurpiowskie spisane przez ks. W. Skierkowskiego.

Przed publicznością zaprezentowali się: Natalia Czekała - fortepian, śpiew; Karolina Matuszkiewicz - skrzypce, śpiew, gadulka, fidel płocka, suka biłgorajska; Jacek Mazurkiewicz – kontrabas; Krzysztof Guzewicz - dohola, tabla, cajon, udu, tonbak.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×