eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Fałszywy alarm bombowy i ewakuacja szkoły w Kadzidle

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. KMP w Ostrołęcefot. KMP w Ostrołęce
REKLAMA

Blisko 300 osób w tym uczniów i nauczycieli ewakuowano wczoraj z kadzidlańskiej szkoły po alarmie bombowym zgłoszonym dyrekcji placówki. Szybko okazało się, że był to fałszywy alarm. Sprawca został zatrzymany, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj około godziny 14:00 do dyżurnego ostrołęckich policjantów została przekazana informacja dotycząca podłożenia ładunku wybuchowego w Zespole Placówek Oświatowych na terenie powiatu ostrołęckiego. Według wstępnych ustaleń wynikało, że na telefon dyrekcji szkoły dwukrotnie zadzwonił młody mężczyzna i powiedział, że w szkole znajduje się bomba i za pół godziny wybuchnie.

Sprawę potraktowano bardzo poważnie. Dyrekcja szkoły wspólnie z kadrą pedagogiczną przeprowadziła bardzo sprawną ewakuację. O jej sprawności najlepiej świadczy fakt, że trwała ona niecałe trzy minuty i pomimo, że brały w niej udział m.in. przedszkolaki odbyła się bez paniki .  Łącznie ewakuowanych zostało 237 dzieci oraz 55 osób dorosłych.

- Na miejscu szybko pojawił się funkcjonariusz z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, a także policjanci z Ostrołęki, Kadzidła, Baranowa, Łysych oraz Myszyńca, którzy sprawdzali dokładanie krok po kroku budynki szkoły – mówi aspirant Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Gdy jedna grupa funkcjonariuszy sprawdzała klasy, klatki schodowe i szkolne korytarze, druga grupa w tym czasie przystąpiła do ustalania osoby dzwoniącej.

- Dzięki szeroko zakrojonym działaniom i bardzo dobrej współpracy dyżurnego jednostki z policjantami biorącymi udział w działaniach już niespełna godzinę od zgłoszenia alarmu ustalono dane personalne i miejsce zamieszkania podejrzanego o to przestępstwo mężczyzny. Policjanci z Kadzidła natychmiast pojechali do jego miejsca zamieszkania, tu jednak osoby nie zastano. W związku z tym mundurowi rozpoczęli sprawdzanie terenu jego posesji, a także znajdujące się na nim pomieszczenia gospodarcze. W jednym z nich zatrzymano ukrywającego się tam mężczyznę, którym okazał się 19-latek. Posiadał on przy sobie telefon komórkowy, z którego wykonane były połączenia dotyczące fałszywego alarmu. Telefon został zabezpieczony – mówi asp. Żerański.

Mężczyzna usłyszał już zarzut fałszywego zawiadomienia o podłożonym ładunku wybuchowym. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak bardzo szybko ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej.  Oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×