2018-05-15T21:57:23+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

„Fałszywy wnuczek” aktywny w Ostrołęce

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
0
Do kolejnej próby oszustwa metodą „na wnuczka” doszło dziś w Ostrołęce. Oszustka próbowała wyłudzić pieniądze udając poszkodowaną w wypadku drogowym wnuczkę. Szczęśliwie seniorka, którą oszustka wytypowała na swoją ofiarę, zachowała się prawidłowo i o całym zdarzeniu poinformowała policję.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni funkcjonariusze ostrołęckie policji otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących prób wyłudzenia pieniędzy bądź pozyskania informacji o posiadanych środkach finansowych przez osoby starsze zamieszkujące na terenie naszego miasta. Scenariusz rozmowy prowadzonej przez oszustów był modyfikowany i dostosowywany do reakcji seniora – podszywali się oni pod wnuczka, kuzyna, syna lub córkę a gdy rozmówca orientował się, że może mieć do czynienia z oszustami, ci szybko zmieniali wersję, twierdząc, że są policjantami lub funkcjonariuszami CBŚP.

Pamiętajmy, że prawdziwy policjant nigdy i od nikogo nie będzie próbował „wyciągnąć” telefonicznie informacji o posiadanych środkach pieniężnych, nie będzie informował o prowadzonych akcjach, zasadzkach na oszustów ani też nie będzie próbował nakłonić do udziału w prowokacji mającej na celu zatrzymanie oszusta. Funkcjonariusze policji i CBŚP nie mogą także pod pretekstem prowadzonych działań operacyjnych oczekiwać od postronnych osób przekazania jakichkolwiek sum pieniędzy czy poufnych informacji służących do logowania się do systemu bankowości internetowej.

Jeżeli w rozmowie telefonicznej osoba podająca się za policjanta poprosi o pieniądze, dane do konta bankowego czy będzie wypytywać o posiadaną gotówkę,możemy mieć stuprocentową pewność, że mamy do czynienia z oszustem. Wówczas najlepszym wyjściem z sytuacji będzie natychmiastowe zakończenie rozmowy oraz powiadomienie o wszystkim oficera dyżurnego policji pod numerem alarmowym 997.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.