2017-09-12T12:30:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 -
Polska,

Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

0
0

Kupić polisę dla domu bez wychodzenia z domu to dziś żaden wysiłek, bo Internet pełen jest ułatwień w postaci narzędzi online wyliczających roczną składkę, jaką zapłacimy za tego typu ubezpieczenie majątkowe. Ważna jest jednak cena i zawartość polisy, tak by w razie szkody uzyskać satysfakcjonujące świadczenie.

Cena polisy nie może być też na tyle wysoka, aby zachwiała domowym budżetem – najdroższe produkty kosztują w okolicy 1000 zł za 12 miesięcy ochrony, ale płatność dokonywana jest z góry i nie każdy dysponuje dostatecznym zapasem środków finansowych.

Poza tym najdroższe ubezpieczenie domu wcale nie musi być najlepsze. Wpływ na cenę mają m.in. dokupione rozszerzenia, a jeśli będzie ich za dużo, rośnie ryzyko, że z większości opcji nie będziemy w stanie skorzystać zwyczajnie przepłacając za polisę.

Pytania z porównywarki ubezpieczeń

Aby odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, należy najpierw skorzystać z kalkulatora online, który opiera się na wypełnieniu krótkiego formularza. Jego celem jest jak najbardziej precyzyjne określenie tak opcji ubezpieczenia, jak i parametrów domu jednorodzinnego.

Spośród 3 propozycji rodzaju nieruchomości wybieramy dom, ale na tym nie koniec – należy wskazać jeszcze rodzaj zabudowy: wolnostojący, szeregowy lub bliźniak. Tu pojawia się jeszcze jedno pytanie pomocnicze – tym razem o rodzaj konstrukcji, co ma już bardzo duże znaczenie przy ustalaniu składki. Jeśli konstrukcja jest drewniana, wtedy ryzyko pożaru rośnie, a składka może być nawet dwa razy wyższa niż za taki sam dom budowany z użyciem materiałów niepalnych.

Wszystkich pytań jest łącznie kilkanaście, a niektóre z nich polegają na wybraniu jednej z zaproponowanych odpowiedzi, np.:

  • Czy dom jest podpiwniczony?
  • Czy nieruchomość jest wynajmowana?
  • Czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza?
  • Czy potrzebna jest cesja do ubezpieczenia?
  • Czy nieruchomość jest ubezpieczona?

Formularz skonstruowany jest w ten sposób, aby każde pole zostało wypełnione. W przeciwnym razie kalkulator nie będzie w stanie wyliczyć końcowych składek za ubezpieczenie.

Profil klienta do wyliczenia składki

Każda nieruchomość i każdy jej użytkownik to kategorie indywidualne, dlatego nie ma wspólnych pakietów cenowych, a wysokość składki należy podać oddzielnie. Dzieje się tak ze względu na zbyt dużą ilość czynników branych pod uwagę do podania rocznej składki.

Stworzenie profilu klienta jest podstawą także do porównania tej samej polisy u różnych towarzystw ubezpieczeniowych obecnych w bazie kalkulatora. Pojedyncza kalkulacja pozwala na uzyskanie do 5 ofert w różnych cenach.

Jeśli chcemy wiedzieć, jaka będzie cena za ubezpieczenie domu czy cena ubezpieczenia mieszkania w www.ubezpieczeniaonline.pl możemy wykonać symulację poprzez wybór jednego z 4 wariantów: S, M, L i XL. W praktyce oznacza to, że pojedyncza kalkulacja pozwala nam poznać ubezpieczenie dla domu jednorodzinnego nawet w 20 konfiguracjach cenowych i zakresowych.

W zależności od wybranego pakietu wysokość składki może wahać się od 200 (najtańsza polisa w pakiecie S) do ponad 600 zł (najdroższa polisa w pakiecie XL), ale ta różnica będzie już mniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę najtańsze wersje pakietów. Dzięki możliwości porównania, zawsze mamy pewność, że wybrany produkt był najkorzystniejszy pod względem ceny, liczby umów dodatkowych i wysokości sum ubezpieczenia.

To, czy polisa będzie kosztować 200 bądź 600 zł zależy również od innych ustawień w stworzonym profilu klienta, jak:

  • roku budowy domu (kalkulator uwzględnia budynki młodsze niż 50-letnie),
  • powierzchni użytkowej domu,
  • ilości szkód w ostatnich 3 latach (na terenie nieruchomości),
  • wartości domu (wliczane są także ruchomości domowe).

Jeśli już zdecydujemy się na polisę z porównywarki ubezpieczeniowej, warto także (znając towarzystwo i produkt) sprawdzić dokument OWU na stronie ubezpieczyciela, aby dowiedzieć się o innych opcjach polisy typu wyłączenia odpowiedzialności czy przedłużenie umowy. Dopiero z taką wiedzą zakup ubezpieczenia dla domu jednorodzinnego będzie w pełni świadomy i odpowiedzialny.

Więcej o: