eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Jubileuszowe Niedzielne spotkania z Historią i Folklorem w Czarni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrolęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrolęce
REKLAMA

Już po raz 30. w Czarni odbyły się Niedzielne spotkania z Historią i Folklorem. Była to nie lada gratka dla miłośników dobrej zabawy w regionalnych klimatach kurpiowszczyzny.

30. jubileuszowe Niedzielne spotkania Z historią i Folklorem odbyły się 14 sierpnia w Czarni. Już od godz. 10 rano na polanie rozbrzmiewała kurpiowska muzyka. Imprezę rozpoczęli artyści ludowi z gminy Czarnia. Zaraz po nich na scenie zaprezentował się Zespół „Pod borem” z Zawad, który pokazał widowisko „Żniwa na Kurpiach”.

Wyjątkową oprawę miała msza święta. Nie tylko była to msza odpustowa w odpust świętego Rocha, ale w kościele rozbrzmiewała gwara kurpiowska, zaś muzyczną oprawę zapewnił Chór Cantilena i orkiestra dęta z Czarni. Po mszy świętej Cantilena wraz z Chórem Nauczycielskim pod dyrekcją Henryka Gadomskiego wystąpiła także na scenie. Drugą część występów rozpoczęli wystrzałami strzelcy kurpiowscy, na ligawce zagrał Witold Kuczyński, zaś wszystkich gości przywitał Stanisław Pyśk, wójt gminy Czarnia.

- Ostatni czas, to dla nas okres licznych jubileuszy – opowiadał ze sceny Witold Kuczyński. - W ubiegłym roku obchodziliśmy 80-lecie zespołu „Carniacy”, na jesieni będziemy świętować 25-lecie Towarzystwa Kurpiowskiego „Strzelec”, zaś dziś uczestniczymy w 30. już Niedzielnych Spotkaniach z Historią i Folklorem, a pamiętam jeszcze początki naszej imprezy i te pierwsze spotkania, które odbywały się przy szkole.

Podczas uroczystości dokonała się rzecz symboliczna. Oto Witold Kuczyński, kierownik zespołu „Carniacy”, nauczyciel, animator kultury i jak niektórzy żartują - jednoosobowy ośrodek kultury w Czarni, przekazał prowadzenie imprezy młodszemu pokoleniu. Na scenie zastąpił go syn - Cezary Kuczyński. Nie zabrakło oczywiście podziękowań dla Witolda Kuczyńskiego za wieloletnią działalność i angażowanie się w życie społeczne. Podziękowania składali między innymi radni województwa mazowieckiego: Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak. Podziękowań nie szczędził także Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki.

- Odnosząc się do napisu, znajdującego się na scenie, który przywołuje słowa Adama Chętnika, iż czyniąc zastanawiam się, czy to będzie dobre dla Polski, my nie musimy się zastanawiać czy takie uroczystości, jak ta w Czarni są dobre dla Polski i regionu, ponieważ zdecydowanie są – mówił Krzysztof Parzychowski. - Serdecznie dziękuję Witoldowi Kuczyńskiemu za wieloletnią pracę na rzecz regionu kurpiowskiego i gratuluję licznych sukcesów.

Na niedzielne uroczystości do Czarni przybyły tłumy. Na polanie przy kościele każdy znalazł coś dla siebie. Na scenie zmieniały się zespoły folklorystyczne. Wystąpili „Carniacy”, zespół „Kurpiowszczyzna”, „Kurpianka-Cepelia”, a także kapela podwórkowa „Kumple”. Zaprezentowano folklor żydowski w „Weselu Sary”, nie zabrakło też potańcówki odpustowej. Imprezie towarzyszyła także wystawa „XXX-lecie Niedzieli na wsi w Czarni” oraz „Znalezione na strychu”. Dzieci miały do dyspozycji zjeżdżalnie, trampoliny i karuzele, a starsi mogli zaopatrzyć się w smakowite kurpiowskie miody.

Imprezę dofinansowano ze środków Powiatu Ostrołęckiego.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×