2017-08-14T13:03:47+02:00 eOstroleka.pl 2 1 1 0%
Kościół i społeczeństwo,

Już jutro święto Wniebowzięcia NMP

REKLAMA
REKLAMA
0
1
0
Już jutro święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Matki Bożej Zielnej. Jest to dzień wolny od pracy, zamknięte będą sklepy, w kościołach odprawiane będą uroczyste nabożeństwa.

We wtorek, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim Życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.

W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na jutrzejszą i wtorkową liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione podczas świątecznych Mszy Świętych. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Panu Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. Dlaczego właśnie w tę uroczystość w kościele błogosławimy zioła i kwiaty? Bo dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym osiąga pełnię zbawienia Maryja - Najdojrzalszy Owoc odkupionej ludzkości.

Msze święte w kościołach odbywać się będą zgodnie z porządkiem niedzielnym. Zamknięte będą sklepy, więc warto pamiętać o zrobieniu zakupów już dziś.
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również