eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Koniec śledztwa w sprawie MZK. Prokuratura umorzyła postępowanie!

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zakończyła śledztwo w sprawie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrołęce. Postępowanie prowadzono po tym, jak prokuraturę zawiadomił prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. Prokuratura umorzyła śledztwo, nie dopatrując się nieprawidłowości.

O tym, że prezydent Łukasz Kulik złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie rzekomych nieprawidłowości w MZK informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Prezydent złożył pismo zawiadamiające o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na narażeniu pasażerów oraz kierowców MZK sp. z o.o. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez dopuszczenie do ruchu autobusów w nagannym stanie technicznym. Stało się to chwilę po tym, jak z funkcji prezesa MZK został odwołany Ryszard Chrostowski.

Zakończono już postępowanie. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce umorzyła śledztwo, nie dopatrując się nieprawidłowości. "Zarzuty zawarte w zawiadomieniu nie znalazły potwierdzenia" - czytamy w komunikacie.

Poniżej komunikat Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce:

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zakończyła postępowanie przygotowawcze wszczęte na skutek zawiadomienia prezydenta Miasta Ostrołęka Łukasza Kulika dotyczące zaistniałego od bliżej nieustalonego dnia do 27 listopada 2018r. narażenia pasażerów oraz kierowców MZK sp. z o.o. z siedzibą w Ostrołęce na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez dopuszczenie do ruchu autobusów o naganny, stanie technicznym w ramach komunikacji miejskiej świadczonej w na podstawie ustawy o transporcie zbiorowym oraz ustawy o samorządzie gminnym, tj. o czyn z art. 160 §1 k.k.

W toku prowadzonego dochodzenia przesłuchano w charakterze świadków kierowców autobusów, byłego Prezesa Zarządu Ryszarda Ch., Dyrektora ds. zaplecza technicznego, Krzysztofa K., brygadzistę Sławomira F. oraz innych pracowników Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrołęce, w tym Andrzeja B.

W świetle zebranych dowodów osobowych oraz zgromadzonych dokumentów zarzuty zawarte z zawiadomieniu nie znalazły potwierdzenia. Pasażerowie przewożeni byli sprawnymi autobusami i nie byli narażeni na jakiekolwiek niebezpieczeństwo wynikające z niewłaściwego stanu technicznego taboru MZK. Autobusy były sprawne technicznie. Kierowcy autobusów nie byli zmuszani do zaklejania kontrolek silnika i sytemu ABS, ani do wyjeżdżania w trasę niesprawnymi autobusami. Z ustaleń poczynionych w toku postępowania wynika też, że kierowcy mieli obowiązek bieżącego zgłaszania wszystkich usterek, wpisywania ich do książki ewidencyjne. Obowiązek ten realizowany był na bieżąco, a zgłoszenia takie skutkowały skierowaniem pojazdów do naprawy. Zaklejanie kontrolek sygnalizacyjnych dotyczyło tylko jednego typu autobusów, a mianowicie pojazdów marki „Solbus”, w których zapalały się kontrolki informacyjne silnika oraz układu ABS pomimo, że zespoły te pracowały prawidłowo. Wyjaśniono, że była to usterka, z którą nie mógł poradzić sobie nawet serwis fabryczny.

Postanowienie o umorzeniu dochodzenia wydano w dniu 28 marca 2019r. wobec braku ustawowych znamion czynu zabronionego. Postanowienie nie jest prawomocne.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×