2017-02-09T11:05:36+01:00 eOstroleka.pl 2 1 13 84.6%
Ostrołęka,

"Koperta życia" dla ostrołęckich seniorów [ZDJĘCIA]

REKLAMA
11
2
0
W sali konferencyjnej ostrołęckiego ratusza odbyło się spotkanie seniorów poświęcone tzw. "kopercie życia" - nowej inicjatywie seniorów z naszego miasta, mającej pomóc im w otrzymaniu odpowiedniej pomocy medycznej w nagłych przypadkach. Poznaliśmy założenia tego projektu.

Czym jest koperta życia? To koperta, w której pozostawiona jest karta z ankietą medyczną, zawierającą dane osobowe pacjenta oraz wykaz przebytych chorób i przyjmowanych leków. Dokument ten powinien być pozostawiony w widocznym miejscu w mieszkaniu, tak by ratownicy, którzy przyjadą udzielić pomocy w nagłym przypadku mogli szybko ją odnaleźć i poznać dane dotyczące pacjenta w przypadku, gdy ten nie jest sam w stanie udzielić informacji.

- Koperta życia zdecydowanie może uratować życie, bo adresatami koperty są ratownicy i lekarze, którzy mają ją otworzyć w sytuacji zagrożenia. To szczególnie ważne w przypadku osób żyjących samotnie. Najbardziej istotna sprawa jest jedna: w starszym wieku człowiek ma sklerozę i można czasem tak coś położyć, że nie można tego znaleźć. Dlatego trzeba znaleźć takie miejsce dla koperty, które byłoby widoczne z wielu miejsc w mieszkaniu - podkreślał Mirosław Chełchowski, zastępca przewodniczącego Ostrołęckiej Rady Seniorów.

Pierwszy nakład kopert życia to 500 sztuk, ale przedstawiciele rady seniorów zapewnili dodrukowanie kolejnych, gdyż w Ostrołęce żyje ok. 14 tysięcy seniorów i z pewnością taka inicjatywa powinna być prowadzona na szerszą skalę. Obecny na zebraniu przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki Jerzy Grabowski pochwalił działania seniorów i zapowiedział wsparcie ze strony ostrołęckiego samorządu.

Ostrołęcka Rada Seniorów działa od kwietnia 2015 roku. Głównym jej celem jest rozpoznawanie potrzeb osób starszych, wpieranie ich i niesienie pomocy. ORS aktywizuje seniorów, udziela im pomocy, podejmuje działania ku poprawie życia osób starszych i współpracuje z Klubami Seniora. "Koperta życia" jest jedną z kolejnych ciekawych inicjatyw, ale - jak zapowiadają pełni zapału seniorzy - na pewno nie ostatnią.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również