2017-10-06T12:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Region,

Kukurydziane poletka doświadczalne powstają pod Przasnyszem

REKLAMA
fot. ePrzasnysz.pl
REKLAMA
0
0
0
Na terenie powiatu przasnyskiego powstają tzw poletka doświadczalne, stanowiące dla lokalnych hodowców szansą poznania różnych odmian kukurydzy coraz chętniej wykorzystywanej w procesach produkcyjnych.

Kukurydza stała się bardzo ważnym składnikiem do produkcji pasz, co prowadzi do powstawania coraz to nowszych jej odmian i mieszańców. Wiele gospodarstw zajmujących się produkcją mleka zaczęło traktować kukurydzę jako źródło energii dla swoich zwierząt, która jest im potrzebna do efektywnej produkcji. Według przeprowadzanych badań tylko dzięki właściwemu doborowi odpowiednich odmian kukurydzy rolnicy mogą uzyskać wysokojakościową paszę.

Obecnie rolnicy z powiatu przasnyskiego są bardzo dobrze przygotowani do prowadzenia gospodarstwa. Pomocą służy im Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Przasnyszu, który oprócz doradztwa, daje szansę poznania różnych odmian kukurydzy. Jest to możliwe poprzez zaproszenie rolników na specjalne prezentacje umiejscowione na tak zwanych poletkach doświadczalnych. Takie spotkanie miało miejsce w ubiegłym tygodniu i odbyło się ono w miejscowości Mchówko.

- Co jakiś czas zakładamy poletka demonstracyjne kilkunastu odmian danej rośliny, co pozwala uzyskać skalę porównawczą - mówił Stanisław Czaplicki, z przasnyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W spotkaniu wzięli udział rolnicy z terenu powiatu, a także uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu  z klas o profilu rolniczym. Na poletku doświadczalnym, które powstało w maju tego roku cztery firmy zaprezentowały 18 odmian kukurydzy.

Dla uczniów była to bardzo pouczająca lekcja w terenie, zaś dla rolników okazja do porównania różnych odmian jednej rośliny.

źródło: ePrzasnysz.pl

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.