2017-06-09T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

"Kurpiowszczyzna" z nagrodą im. Oskara Kolberga

REKLAMA
Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
REKLAMA
0
0
0
Z rąk wicepremiera, prof. Piotra Glińskiego Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca odebrał wczoraj podczas uroczystej gali nagrodę im. Oskara Kolberga. Była to 42. edycja nagród, przyznawanych za zasługi dla kultury ludowej. Gala miała miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie.

Wieczorem w Ogrodach Zamku Królewskiego odbył  się plenerowy koncert laureatów oraz wieczór tańca, w którym także "Kurpiowszczyzna" wzięła udział.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. Przyznawana jest w sześciu kategoriach: 1. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego, 2. dla twórców za pisarstwo ludowe, 3. dla kapel ludowych, 4. dla zespołów folklorystycznych, 5. dla badaczy, naukowców i animatorów, 6. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą. Od początku jest przyznawana pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" była jednym z trzynastu tgorocznych laureatów. Nagrodę otrzymał także Józef Sobiecki, popularyzator kultury ludowej Mazowsza, twórca archiwum nagrań i audycji radiowych o twórczości wiejskich artystów, redaktor Polskiego Radia RDC – Warszawa.Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również