eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Mamo, nigdy nie pij za moje zdrowie!

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

O społecznych i ekonomicznych kosztach nadużywania alkoholu pisze przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski w apelu na sierpień – miesiąc abstynencji. W tym roku zwraca szczególną uwagę wiernych na trzeźwość matek i wzywa, aby przestrzegać kobiety w ciąży przed skutkami picia alkoholu.

- Kochająca matka jest zawsze trzeźwa, dba też o trzeźwość swojej rodziny i pomaga budować trzeźwe społeczeństwo – podkreśla bp Tadeusz Bronakowski w tegorocznym apelu na miesiąc abstynencji. W imieniu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości jego przewodniczący przypomina, że kobieta jest strażniczką zdrowia dziecka od pierwszych chwil jego życia.

– Podczas ciąży nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez matkę może bardzo poważnie zaszkodzić dziecku […] Im większa ilość alkoholu, tym większe jest ryzyko poważnych uszkodzeń – zwraca uwagę, przywołując chorobę Alkoholowego Zespołu Płodowego (FAS), jaka grozi dziecku pijącej matki. – Duchowni, lekarze, pielęgniarki i położne mają obowiązek przestrzegać matki przed skutkami picia alkoholu w ciąży. A zadaniem ojców, najbliższej rodziny i przyjaciół jest wspieranie kobiet w ciąży w zachowywaniu całkowitej abstynencji – czytamy w apelu.

Biskup Bronakowski zwraca uwagę na szczególną rolę rodziny, a przede wszystkim matki, w wychowywaniu do trzeźwości, tworzeniu klimatu serdeczności i bezpieczeństwa. Zachęca też do mądrego okazywania miłości, która potrafi stawiać właściwe wymagania. – Odpowiedzialna i trzeźwa matka wie, że dziecko wychowywane w Bożej łasce i mądrości poradzi sobie z życiem bez szukania alkoholu – pisze. Przywołuje też badania, z których wynika, że osoby wierzące i praktykujące są w mniejszym stopniu narażone na uzależnienia.

W apelu na sierpień czytamy o szkodliwości reklamy alkoholu i nadmiernej jego dostępności. Według przewodniczącego Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości zadaniem matki jest dawanie przykładu radosnego życia w abstynencji, modlitwy o trzeźwość, upominanie tych, którzy krzywdzą siebie sięganiem po alkohol, a także protestowanie wobec sprzedawania alkoholu dzieciom. – Nie będziemy wzrastać jako nowoczesne europejskie społeczeństwo, jeżeli przygniotą nas problemy z nadużywaniem alkoholu – podkreśla. Apeluje do sprawujących władzę, aby pomagali w wychowywaniu dzieci w abstynencji przynajmniej do osiemnastego roku życia. Dodaje, że musimy uczynić wszystko, aby być narodem ludzi trzeźwych.

Sierpień został ogłoszony miesiącem trzeźwości w 1984 r., podczas 201. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Decyzja ta nawiązywała do Jasnogórskich Ślubów Narodu, w których Polacy ślubowali m.in. walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości. Kościół przypomina o potrzebie trzeźwości nie tylko w sierpniu, kiedy organizowanych jest najwięcej pielgrzymek, rekolekcji i spotkań trzeźwościowych. Całoroczną pracę dotyczącą tego problemu koordynuje Zespół Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości. Obecnie jest ona realizowana w ramach dziewięcioletniego programu: „Rodzina szkołą trzeźwości”. Każdego roku wokół tego hasła omawiane są tematy związane z rodziną. Tegoroczne hasło brzmi: „Kochająca matka zawsze trzeźwa”.

Źródło: BP KEP
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×