2017-12-14T10:04:57+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

Masz 50-69 lat? Najwyższa pora na profilaktyczną mammografię

REKLAMA
0
0
0

Niespełna 39 % uprawionych Polek zgłosiło się w tym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie Programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50 – 69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

 
- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka.
 
BADANIE JEST BEZPŁATNE I REFUNDOWANE PRZEZ NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA. NIE JEST WYMAGANE SKIEROWANIE LEKARSKIE.
 
W badaniu mogą uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:
·       w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii
·       lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie (rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach brca 1 i brca 2 ) i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy
 
Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
 
Badania mammograficzne w mammobusie  odbędą się w następującej lokalizacji:
 
Ostrołęka – 8, 9 stycznia 2018 przy domu handlowym kupiec (przy scenie), ul. Kopernika 7/15
 
Konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call center czynne jest od poniedziałku do soboty.
 
Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, niezbędne są klisze i wyniku poprzednich mammografii (jeśli były przeprowadzane).
 
 

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również