eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Miasto kręci bat na piratów drogowych: Wkrótce w Ostrołęce zacznie działać innowacyjny system

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA
Ostrołęka: Już niedługo zacznie u nas działać innowacyjny system, który znacznie poprawi bezpieczeństwo w rejonach szkół oraz innych newralgicznych miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu drogowego.

Koncepcja polega na zbudowaniu zintegrowanego systemu wyposażonego w kamery fotoradaru współpracujących z sygnalizacją świetlną i wagi dla samochodów ciężarowych dokonujących także pomiarów gabarytów pojazdów. System połączony w jedną całość wyłapywał będzie kierowców, którzy stwarzają niebezpieczeństwo poprzez niezastosowanie się do znaków ograniczających prędkość czy tonaż pojazdu, a następnie powiadomi policję, inspekcję transportu drogowego i straż miejską przekazując dokładne dane tego pojazdu wraz z jego ostatnią lokalizacją.

Pierwsza taka instalacja powstanie przy ul. Traugutta w rejonie I LO, ZSZ 4.

- W chwili obecnej w realizacji pozostaje budowa pierwszego elementu tzw systemu czerwonych świateł. Działanie systemu usytuowanego przy ul. Traugutta w pobliżu ILO i innych okolicznych szkół polega na ujawniania i ograniczaniu niebezpiecznych zachowań kierowców, którzy w pobliżu wymienionych szkół przejeżdżają na czerwonym świetle, stwarzając zagrożenie dla pieszych. System identyfikuje takie pojazdy i rejestruje fakt naruszenia prawa pod kątem odpowiedzialności za popełnione wykroczenie - powiedział nam Janusz Pawelczyk, doradca prezydenta Ostrołęki do spraw bezpieczeństwa, który koordynuje innowacyjny projekt.

W praktyce system będzie działał następująco: jeżeli kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych, gdzie zostanie zainstalowany jeden z elementów systemu, będzie jechał z nadmierną prędkością, radar wyłapie go i przekaże sygnał do modułu sterującego sygnalizacją, która takiego kierowcę wyhamuje odpowiednio wcześniej, zmieniając światło na czerwone. W momencie, gdy kierowca nie zastosuje się do sygnalizacji i przejedzie na czerwonym świetle, system przekaże taką informację wraz z danymi pojazdu do wszystkich patroli policji, straży miejskiej i ITD wyposażonych w odpowiednie odbiorniki.

System ten pozwala także na pomiary gabarytów pojazdów przejeżdżających droga krajowa K-61 a także komplementarnej analizy nasycenia ruchu na drodze biegnącej przez Ostrołękę. Poza względami bezpieczeństwa system ten stanowi bardzo nowoczesne narzędzie analityczno-badawcze dla potrzeb miasta, straży miejskiej, policji i inspekcji transportu drogowego.

Pierwszy etap powstaje przy współpracy z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów. W ramach umowy IBDiM zainwestuje od 30-40 procent własnych środków finansowych na realizację tego etapu. Ponadto przez okres 5 lat system będzie  monitorowany i konserwowany przez IBDiM, a następnie zostanie nieodpłatnie przekazany miastu.

Kolejnym planowanym etapem jest budowa systemów wag preselekcyjnych, które pozwolą na ujawnianie i rejestrowanie pojazdów ciężarowych poruszających się po naszych drogach  z naruszeniem prawa w zakresie wagi.

- W świetle statystyk co trzeci pojazd ciężarowy jest przeładowany, zaś przejazd jednego przeładowanego samochodu ciężarowego niszczy drogę tak, jak około 100 000 samochodów osobowych. Stanowi to olbrzymie zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego a także powoduje nieodwracalne zniszczenie nawierzchni dróg, co przynosi wymierne, wielomilionowe straty po stronie samorządu. Z uwagi na koszty tego elementu podjęliśmy współprace z podmiotami zewnętrznymi w zakresie pozyskania środków unijnych na realizacje dalszej części inwestycji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednym z planowanych elementów jest także budowa w pobliżu pięciu wytypowanych szkół inteligentnych systemów świateł, które poprawią bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do szkoły i przechodzących przez jezdnię - wyjaśnił Pawelczyk.

Podobne rozwiązania funkcjonują już w kilku dużych miastach w Polsce. Wszędzie tam, gdzie są zainstalowane zanotowano spadek groźnych wypadków z udziałem pieszych. Zwiększający się z roku na rok ruch zarówno samochodów osobowych i ciężarowych w Ostrołęce wymusza na władzach miasta działania mające na celu podniesienie bezpieczeństwa, szczególnie w rejonach szkół i przedszkoli oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu.


D. Płoski
fot. J. Pychfot. J. Pych
fot. J. Pychfot. J. Pych
fot. J. Pychfot. J. Pych
fot. J. Pychfot. J. Pych
fot. J. Pychfot. J. Pych
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×