2018-08-28T09:30:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Region,

Na co trzeba patrzeć przy wyborze OC?

REKLAMA
REKLAMA

Niedługo wygasa ważność OC dla Twojego samochodu i dlatego stoisz przed wyborem nowej polisy? Choć zdajesz sobie sprawę z tego, że jest ona obowiązkowa, to nie do końca wiesz, czym się kierować przy wyborze oferty. W poniższym artykule podpowiadamy, co jest istotne podczas poszukiwania OC.

Wysokość składki

Wysokość składki to tak naprawdę koszt ubezpieczenia i należy uznać go za bezwzględnie najistotniejszy czynnik, który powinno się brać pod uwagę przy kupnie OC. Właśnie cena jest bowiem jedynym elementem różniącym polisy od odpowiedzialności cywilnej, ponieważ pod względem warunków i zakresu ochrony są one zawsze identyczne. Z perspektywy kierowcy nie jest więc istotne, w jakim towarzystwie wykupi OC – skoro w każdym dostanie to samo ubezpieczenie, liczy się tylko to, żeby było jak najtańsze. W celu znalezienia najkorzystniejszej cenowo oferty należy porównać wysokość składki w różnych towarzystwach.

Dopiero dzięki porównaniu cen OC oferowanych przez wiele firm możesz wytypować najtańszą i tym samym nie przepłacać. Składki porównasz dzięki internetowym porównywarkom lub u agenta ubezpieczeniowego. Internetowe porównywarki mają tę zaletę, że są dostępne z dowolnego urządzenia połączonego z Siecią, więc nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby skalkulować dla siebie składkę w wielu towarzystwach. Więcej zachodu wymaga natomiast spotkanie z agentem ubezpieczeniowym, ale daje za to możliwość uzyskania odpowiedzi na ewentualne pytania i wątpliwości.

Pamiętaj jednak, że OC to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, w przypadku którego cena jest głównym kryterium wyboru. We wszystkich pozostałych znacznie ważniejsze są takie kwestie jak zakres ochrony czy wysokość sumy ubezpieczeniowej. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym się kierować, kupując autocasco, zobacz, jak wybrać AC.

Płatność w ratach

Płatność w ratach to możliwość, która interesuje wielu kierowców, głównie tych, którym skalkulowano wyjątkowo wysoką składkę. Rozkładając jej spłatę na raty, można odciążyć budżet domowy, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie każde towarzystwo daje taką możliwość. Dlatego jeśli Ci zależy na ratach, zorientuj się w tej kwestii i dowiedz się, które firmy ją dopuszczają. Jednocześnie pamiętaj, że za rozłożenie składki na raty towarzystwa pobierają dodatkowe opłaty w wysokości nawet 20-30% podstawowej ceny, więc w liczbach bezwzględnych jest to nieopłacalne i o ile Cię na to stać, lepiej opłacić OC od razu.

Dodatkowe produkty

Nie da się ukryć, że OC to wyłącznie podstawowe ubezpieczenie, które gwarantuje bardzo okrojony zakres ochrony. Działa ono bowiem tylko w sytuacji spowodowania szkód w ruchu drogowym – dzięki niemu sprawca nie musi pokrywać kosztów z własnej kieszeni, a odszkodowanie zostaje wypłacone z jego polisy. Poza tym OC nie zapewnia jednak żadnego dodatkowego zabezpieczenia, więc jeśli nie chcesz martwić się o swoje auto, pomyśl przede wszystkim o autocasco. Z kolei jeżeli wyjeżdżasz w daleką trasę, wykup assistance za granicą. Zawsze przyda się zaś ubezpieczenie NNW, które gwarantuje rekompensatę za trwałe uszczerbki na zdrowiu, utratę zdrowia lub śmierć w rezultacie wypadku samochodowego.

Możliwość bezpośredniej likwidacji szkody

BLS to bezpośrednia likwidacja szkód – usługa, która polega na tym, że w sytuacji, gdy jesteś poszkodowany w ruchu drogowym, odszkodowanie zostaje wypłacone nie z OC sprawcy, lecz przez Twoje obecne towarzystwo ubezpieczeniowe. W efekcie otrzymujesz pieniądze wcześniej, a wszelkie formalności leżą po stronie firmy, w której wykupiłeś polisę. To bardzo wygodne rozwiązanie, zdecydowanie warte uwzględnienia przy poszukiwaniu OC.

Kalnedarz imprez
maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2