2017-10-24T13:48:15+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Najsmaczniejszy konkurs w regionie rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
0
0
XIV edycja konkursu kulinarnego dla seniorów odbywającego się w Lipiance rozstrzygnięta. W tych iście przepysznych zmaganiach udział wzięło ponad 60 doświadczonych kucharzy z gmin Rzekuń, Czerwin, Różan, Krasnosielc, Myszyniec, Goworowo oraz z Pułtuska i Ostrołęki.

Konkurs „Więcej życia w życiu. Tradycje kulinarne seniorów” odbył się 18 października w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance. Dzięki doświadczeniu i bogatej wiedzy o tradycjach mazowieckiej kuchni, seniorzy dzielą się tym wszystkim z młodym pokoleniem. Za sprawą publikacji z recepturami konkursowych  potraw jest nadzieja, że dziedzictwo kulinarne Mazowsza będzie ciągle żywe. Znajdziemy w niej przepisy na  łopaciaki, parzaki, serniki, pasztety, sójki mazowieckie, żeberka w ziołach, barszcze czerwone czy wszelakie nalewki owocowe.

Kulinarne wydarzenie wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Ostrołęcki. Zrealizowali zaś: Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie wraz z kołem gospodyń wiejskich w Lipiance i wolontariuszami.    

A tak oto przedstawiają się wyniki konkursu,  w kategorii przystawki:

I miejsce zdobył szczupak po szlachecku w galarecie autorstwa Hanny Dąbkowskiej z Ponikwi  Dużej, II miejsce - serowa rolada z pieczarkami i kurczakiem w wykonaniu  Celiny Garwarskiej z Goworowa, III miejsce: pasztet z królika, który przygotowała Krystyna Kapuścińska  z Brzeźna.

W kategorii  dania główne: bezkonkurencyjne okazały się żeberka w ziołach Krystyny Manowskiej z  Kunina. II miejsce zajęła sójka mazowiecka, przygotowana przez Dzienny Dom Seniora Wigo z  Pułtuska, III miejsce wywalczył kociołkiem drwala Stanisław Sosnowski z  Ostrołęki.

W kategorii deser I miejsce zajęła Barbara Opęchowska z Malinowa Nowego i jej parzaki, II Krystyna Ciskowska z Cisku, która ujęła jurorów rogalikami z serem, III miejsce zdobył miód z mlecza Zofii Maliszewskiej z Lipianki.

W kategoria napoje zwyciężyła nalewka z aronii Jadwigi Lipińskiej, II miejsce zajął Stanisław Małkowski i jego wino wiśniowe, III cytrynówka na bimberku Janiny Osowskiej.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.