2017-10-24T13:48:15+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Najsmaczniejszy konkurs w regionie rozstrzygnięty [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
0
0
0
XIV edycja konkursu kulinarnego dla seniorów odbywającego się w Lipiance rozstrzygnięta. W tych iście przepysznych zmaganiach udział wzięło ponad 60 doświadczonych kucharzy z gmin Rzekuń, Czerwin, Różan, Krasnosielc, Myszyniec, Goworowo oraz z Pułtuska i Ostrołęki.

Konkurs „Więcej życia w życiu. Tradycje kulinarne seniorów” odbył się 18 października w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance. Dzięki doświadczeniu i bogatej wiedzy o tradycjach mazowieckiej kuchni, seniorzy dzielą się tym wszystkim z młodym pokoleniem. Za sprawą publikacji z recepturami konkursowych  potraw jest nadzieja, że dziedzictwo kulinarne Mazowsza będzie ciągle żywe. Znajdziemy w niej przepisy na  łopaciaki, parzaki, serniki, pasztety, sójki mazowieckie, żeberka w ziołach, barszcze czerwone czy wszelakie nalewki owocowe.

Kulinarne wydarzenie wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Ostrołęcki. Zrealizowali zaś: Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie wraz z kołem gospodyń wiejskich w Lipiance i wolontariuszami.    

A tak oto przedstawiają się wyniki konkursu,  w kategorii przystawki:

I miejsce zdobył szczupak po szlachecku w galarecie autorstwa Hanny Dąbkowskiej z Ponikwi  Dużej, II miejsce - serowa rolada z pieczarkami i kurczakiem w wykonaniu  Celiny Garwarskiej z Goworowa, III miejsce: pasztet z królika, który przygotowała Krystyna Kapuścińska  z Brzeźna.

W kategorii  dania główne: bezkonkurencyjne okazały się żeberka w ziołach Krystyny Manowskiej z  Kunina. II miejsce zajęła sójka mazowiecka, przygotowana przez Dzienny Dom Seniora Wigo z  Pułtuska, III miejsce wywalczył kociołkiem drwala Stanisław Sosnowski z  Ostrołęki.

W kategorii deser I miejsce zajęła Barbara Opęchowska z Malinowa Nowego i jej parzaki, II Krystyna Ciskowska z Cisku, która ujęła jurorów rogalikami z serem, III miejsce zdobył miód z mlecza Zofii Maliszewskiej z Lipianki.

W kategoria napoje zwyciężyła nalewka z aronii Jadwigi Lipińskiej, II miejsce zajął Stanisław Małkowski i jego wino wiśniowe, III cytrynówka na bimberku Janiny Osowskiej.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również