eOstroleka.pl
Polska,

70. rocznica Powstania Warszawskiego

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
Baner przypominający o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. eOstroleka.plBaner przypominający o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Otwarcie wystawy w Berlinie, uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, wręczenie odznaczeń Powstańcom i osobom pielęgnującym pamięć o Powstaniu – to wydarzenia z udziałem Prezydenta RP, związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego. Obchody potrwają kilka dni.

We wtorek o godz. 11.00 w Centrum Dokumentacji Topografia Terroru w Berlinie prezydent Bronisław Komorowski, wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem, otworzy wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”.

Projekt został przygotowany w ramach współpracy Fundacji Topografia Terroru w Berlinie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydenci Polski i Niemiec objęli wystawę honorowym patronatem.

Na wystawie ukazana zostanie historia Warszawy od 1918 r. – tętniącego życiem miasta, którego rozwój przerwała II wojna światowa. Szczególny nacisk zostanie położony na pokazanie 63 dni walk Powstania Warszawskiego oraz ceny, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Opowieść zakończy się na odrodzeniu miasta po latach totalitarnego zniewolenia.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów, ale także posłuchać dźwięków z tamtych czasów czy poznać wydarzenia sprzed 70 lat dzięki elementom interaktywnym i multimedialnym.Wystawie towarzyszy interaktywna strona internetowa dwujęzyczny katalog (niemiecko-angielski).

Ekspozycji będzie towarzyszyć szereg wydarzeń: dyskusje panelowe z udziałem wybitnych historyków, m.in. prof. Normana Daviesa; pokazy filmów m.in. Andrzeja Wajdy; spotkania ze świadkami historii oraz specjalny program edukacyjny dla uczniów berlińskich szkół.

Centrum Dokumentacyjne Topografia Terroru w Berlinie funkcjonuje w miejscu, gdzie do 1945 r. mieściła się główna siedziba dowództwa SS oraz centrale Gestapo i SD. Urzędował tam Heinrich Himmler, a tuż obok znajdowała się siedziba Ministerstwa Lotnictwa Rzeszy Göringa. To miejsce, w którym przesądzono o losach Warszawy i jej mieszkańców, podejmując decyzję o zrównaniu z ziemią stolicy dużego europejskiego państwa.

W środę o godz. 11.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych Powstańcom oraz osobom zasłużonym dla podtrzymywania pamięci o Powstaniu Warszawskim.  Bronisław Komorowski podpisze także ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.

Znak Polski Walczącej, będący symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej, stanowi dobro ogólnonarodowe i podlega ochronie należnej historycznej spuściźnie Rzeczypospolitej Polskiej – zapisano w ustawie. - Otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej – głosi ustawa. Ustawa przewiduje również, że kto publicznie znieważa znak Polski Walczącej, podlega karze grzywny.

W czwartek o godz. 18.00 Prezydent RP weźmie udział w uroczystej polowej Mszy św. i Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich.

W piątek 1 sierpnia o godz. 19.30 Prezydent RP weźmie udział w uroczystościach przy pomniku „Polegli -Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Bronisław Komorowski odwiedzi także zrewitalizowane części cmentarza.

Cmentarz Powstańców Warszawy na stołecznej Woli został założony w listopadzie 1945 r. Spoczywają na nim szczątki ponad 104 tysięcy osób, przede wszystkim Powstańców i ludności cywilnej stolicy, ale również żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 i 1944 r. Ich prochy zostały po wojnie ekshumowane z licznych mogił na ulicach, skwerach i podwórkach Warszawy.

W 2011 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa sfinansowała wykonanie nowych tablic na mogiłach nr 48 i 51 traktując je jako wzorcowe dla całego cmentarza. Kolejny rok poświęcono na weryfikację nazwisk pochowanych na cmentarzu. Na podstawie przygotowanej dokumentacji w latach 2013-2014 prace remontowe na mogiłach nr 1 - 50 prowadził Wojewoda Mazowiecki, remontując również plac wokół kurhanu z pomnikiem "Polegli-Niepokonani".

W 2014 r. do remontu pozostałej części cmentarza przystąpiła Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zakres prac obejmuje modernizację mogił oraz nawierzchnia alejek. Równolegle z modernizacją mogił remontowany był również mur dzielący cmentarz wojenny od cmentarza wyznaniowego przy ul. Wolskiej. Dodatkowym elementem realizowanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa jest architektoniczna oprawa wejścia na cmentarz od strony ul. Wolskiej.

Przed południem Bronisław Komorowski odwiedzi powstańcze kwatery ma Cmentarzu Powązkowskim

Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na fasadzie Pałacu Prezydenckiego od wtorku od zmierzchu do poniedziałku do świtu będzie można oglądać okolicznościową iluminację.

Źródło: prezydent.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×