eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Odznaka honorowa „Za zasługi dla miasta Ostrołęki”: Zobacz, kim są kolejni odznaczeni

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 5983

Podczas ostatniej sesji miejskiej rady zdecydowano o przyznaniu odznak honorowych za zasługi dla Ostrołęki jedenastu osobom i jednej instytucji. Wszyscy zostaną odznaczeni 11 listopada, podczas XXXIII uroczystej sesji Rady Miasta z okazji Święta Niepodległości. Kim są i czym zasłużyli się dla naszego miasta? Przybliżymy czytelnikom sylwetki wszystkich odznaczanych.

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Rolnej w Ostrołęce - utworzony w 1996 roku, jest instytucją świadczącą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające, w formach i zakresie wynikającym z indywidualnych potrzeb mieszkańców DPS-u, którzy wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby i niepełnosprawności. Pierwsi mieszkańcy zostali przyjęci do DPS-u w kwietniu 1997 r. Wówczas znajdowało się 78 miejsc. W okresie piętnastoletniej działalności w Domu Pomocy Społecznej zamieszkało 603 mieszkańców w tym 283 kobiety i 320 mężczyzn. Aktualnie w DPS-ie znajduje 231 mieszkańców. Obecnie w Domu Pomocy Społecznej funkcjonuje 16 pracowni terapii zajęciowej i sekcja wędkarska, w których mieszkańcy mają możliwość wzbogacenia osobowości, rozwijania i realizacji swoich zainteresowań, talentów, doskonalenia swoich umiejętności i spędzania w sposób aktywny wolnego czasu. Ponadto, mieszkańcy PDS-u mają stworzone warunki do współpracy ze społecznością lokalną poprzez kontakty z Radami Osiedli Ostrołęki i udział w organizowanych przez tą społeczność imprezach kulturalnych na terenie miasta. Uczestniczą także w imprezach organizowanych na terenie DPS-u, w czasie których goszczą członków rodzin i zaproszonych gości. Biorą też udział w wyjazdowych spotkaniach integracyjnych, na zaproszenie innych placówek, nawiązując w ten sposób kontakty społeczne. Atutem pracy opiekuńczo-terapeutycznej, wykonywanej przez personel DPS-u jest systematyczność i konsekwencja działań oparta na wiedzy i kwalifikacjach zawodowych, na indywidualizacji potrzeb i oczekiwań, co wynika z wieku mieszkańców, niepełnosprawności i towarzyszącym niepełnosprawności schorzeniom somatycznym. Sprawia to, że jakość usług posiada właściwy standard, a każdy mieszkaniec może czuć się jak u siebie w domu. Ponadto, DPS posiada własną stronę internetową i folder, które informują o działalności placówki, wydaje czasopismo „Nasza gazetka”.

Kazimierz Górski - urodzony 3 sierpnia 1941 roku, trener kolarskiej sekcji MKS Narew. Sekcja istniała w latach 70 i 80 XX wieku. Trener Górski wychował dwóch Mistrzów Polski Juniorów: Jana Markiewicza i Sławomira Mąkę.

Hanna Bożena Grądzka - urodzona 11 czerwca 1961 roku, prezes Oddziału Powiatowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Ostrołęce, wieloletni działacz społeczny na rzecz dzieci z naszego regionu, inicjator wielu akcji charytatywnych, happeningów profilaktycznych, od wielu lat organizuje wraz z TPD letni wypoczynek dla dzieci z Ostrołęki i okolic.

Dr Janusz Kalinowski - urodzony 26 marca 1944 roku, lekarz medycyny, który przez długie lata współpracował z MKS Narew. Leczył i rehabilitował zawodników wszystkich sekcji działających przy klubie.

Dr hab. Norbert Józef Kasparek - urodzony 3 lipca 1960 roku, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, od blisko 20 lat wspomaga swoim naukowym i popularyzatorskim działaniem szkoły, stowarzyszenia oraz inne instytucje w Ostrołęce i przyległych terenach. Większość działań podejmuje nie pobierając wynagrodzenia. Współpracuje z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Wniósł swój wkład w opracowanie naukowe serii wydawniczej „Militaria Masoviensia”. Przygotował scenariusz do filmu multimedialnego przedstawiającego „Bitwę pod Ostrołęką” na podstawie obrazu Karola Malankiewicza. Był organizatorem i kierownikiem magisterskich grup zamiejscowych prowadzonych w Ostrołęce przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Olsztynie i ich opiekunem naukowym w latach 1994 -1998. Uczestniczył w spotkaniach historycznych prowadząc odczyty dla młodzieży i mieszkańców Ostrołęki organizowanych przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika. Jest członkiem Zarządu OTN. Jest też członkiem Rady Redakcyjnej Zeszytów Naukowych OTN, które znajdują się na liście czasopism punktowanych MNiSzW. Współuczestniczy w zorganizowaniu konferencji naukowych, jako jej przewodniczący, lub wygłasza referaty. Jest autorem licznych artykułów naukowych o Ostrołęce i książek takich jak:

- „Dwusetna rocznica bitwy pod Ostrołęką 1807 roku i powstania Księstwa Warszawskiego”; Ostrołęka 2007
- „Bitwa pod Ostrołęką 1931 w relacjach współczesnych”; Ostrołęka 1997
- „Ostrołęka 1831. Wspomnienia, rozkazy, relacje”; Ostrołęka 2011.

Przygotował unikalną monografię pt. „Dni przełomu powstania listopadowego. Bitwa pod Ostrołęką (26 maja 1831)” opartą na nieznanych dotąd źródłach, która nie tylko promuje miasto, ale wnosi ogromny wkład w dorobek nauki polskiej. Książka ukaże się jesienią tegoż roku, aktualnie trwa przygotowanie jej do druku. Książka ta, co podnosi jej rangę, zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wyniku postępowania konkursowego. Profesor Kasparek jest orędownikiem, opiekunem a także przyjacielem młodych ostrołęczan na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W swoich wystąpieniach naukowych i publicznych związanych z naszym obszarem promuje miasto i dokonania mieszkańców.

Ś.p. Józef Klimut - urodzony w 1928 roku, był animatorem powojennego sportu w Ostrołęce. W 1955 roku założył LKS Narew Ostrołęka. Był prezesem do końca istnienia klubu w 1961 roku. Wtedy LKS Narew został wchłonięty przez Turbinę, a rok później połączył się z Celulozą tworząc Międzyzakładowy Klub Sportowy w Ostrołęce, czyli dzisiejszą Narew. Józef Klimut był pierwszym w historii klubu prezesem. Funkcję tę pełnił w latach 1962-1966. Bardziej od piłki nożnej kochał kolarstwo. Wspólnie z Ryszardem Koreptą stworzył Wyścig Dookoła Ziemi Kurpiowskiej. Był także pierwszym prezesem ostrołęckiego Okręgowego Związku Kolarskiego. Zmarł 5 września 1989 roku na trasie swojego ukochanego wyścigu.

Tadeusz Pajewski - urodzony 18 czerwca 1930 roku, był drugim prezesem MZKS-u po ś.p. Józefie Klimucie funkcję tę pełnił od 1967 do 1968 roku. Za jego kadencji miało miejsce najtragiczniejsze wydarzenie w historii ostrołęckiej piłki, czyli ogromny pożar Domu Sportowca w Wojciechowicach. Pastwą płomieni padły niemal wszystkie pamiątki, trofea, proporce klubowe, stroje i cały sprzęt sportowy oraz wyposażenie. W grudniu 1968 roku z inicjatywy Jana Krzyżowskiego i Tadeusza Pajewskiego powstał Społeczny Komitet na rzecz budowy Domu Sportowca. Działacze sprzedawali cegiełki i szukali ofiarodawców zdolnych pomóc klubowi przetrwać czarne dni. Pajewski zasłynął tym, że dla dobra MZKS-u ofiarował cały swój majątek. Pajewski został uhonorowany przez Polski Związek Piłki Nożnej „Odznaką 1000-lecia Sportu Polskiego”, która przyznawana była wybitnym działaczom, trenerom lub piłkarzom. Tadeusz Pajewski sprowadził do Ostrołęki pierwszego „profesjonalnego” trenera (wcześniej drużyny piłkarskie prowadzili najstarsi zawodnicy, w przypadku MZKS-u Jerzy Kwiatkowski, a później Stanisław Narewski) - Bronisława Busztę. Wprowadzono obowiązek podróży zawodników na mecze wyjazdowe w garniturach i usprawniono działanie klubu. Jak wspominają ówcześni zawodnicy (np. Jerzy Tonewo, Stanisław Ryszard Długokęcki, Jan Zalewski), organizacyjnie był to milowy krok naprzód, wręcz skok.

Stanisław Piaszczyński - urodzony 5 maja 1942 roku, czołowy zawodnik, a później trener podnoszenia ciężarów od początku istnienia MZKS-u. Członek pierwszego zarządu. Po wielkim pożarze Domu Sportowca w Wojciechowicach został członkiem Społecznego Komitetu na rzecz budowy Domu Sportowca. Ciężarowcy Narwi w latach 80. minionego wieku występowali w II lidze polskiej. Jego wychowankiem byli: wielokrotny reprezentant, mistrz i rekordzista Polski Jan Niedźwiecki, reprezentanci Polski: Kazimierz Kubat, Jerzy Szymanowski, Janusz Murawski; oraz Adam Milik, Adam Pawłowski czy Waldemar Nol. Obecnie mieszka w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rolnej.

Marian Szarama - urodzony 18 lutego 1948 roku, z ostrołęckim sportem związany od 1983 roku do dziś. Wciąż czynnie uczestniczy w życiu sportowym miasta, aktualnie trenując trampkarzy Narwi Ostrołęka występujących w najwyższej młodzieżowej lidze dla rocznika 1998. Na ostatnie mecze reprezentacji młodzieżowych do kadry Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej powołanych zostało dwóch, a do kadry okręgu ciechanowsko-ostrołęckiego - 7 reprezentantów jego drużyny. Jako trener seniorów Narwi Ostrołęka Szarama rozegrał 444 mecze. Dwukrotnie wygrał rozgrywki IV ligi, dwukrotnie wygrał z piłkarzami okręgowy Puchar Polski na szczeblu województwa ostrołęckiego (w latach dominacji Bugu Wyszków). Sam był nieprzeciętnym zawodnikiem, grającym w ekstraklasie w barwach dwóch silnych klubów (Polonii Bytom i Gwardii Warszawa) przez niemal dziesięć lat. Jest jednym z dwóch trenerów związanych z Ostrołęką (obok Antoniego Wołosza), którzy prowadzili Polonię Warszawa. W Narwi jako trener pierwszej drużyny pojawia się czterokrotnie; w latach: 1983-87, 1988-94, 1995-98 i 2001-03. W sześciu sezonach prowadził Narew w III lidze (na 13 sezonów, które ostrołęcki klub w niej spędził). Prezesem Narwi został w 1994 roku, kiedy nikt nie chciał ratować klubu i pojawiło się widmo upadku. Wówczas pracując za darmo i szkoląc drużynę seniorów i drużyny młodzieżowe uchował Narew „przy życiu”. W 2011 roku po rezygnacji Rafała Kamionowskiego przez kilka miesięcy był jedynym aktywnym członkiem zarządu klubu. W międzyczasie prowadził biuro Narwi w latach kiedy prezesem był Roman Wargulewski. Kiedy APSN Narew Ostrołęka zarządzająca drużyną seniorów odłączyła się od MKS-u Narwi prowadzącego drużyny młodzieżowe, Szarama został prezesem MKS-u i de facto jedynym aktywnym członkiem zarządu. Z młodzieżą związany był od początku swojego pobytu w Ostrołęce. Nie ma w naszym mieście zawodnika urodzonego tutaj, który przynajmniej przez sezon nie trenowałby z Szaramą. Obecnie przez część swoich wychowanków nazwany został „Pan Narew”. Spod jego skrzydeł wylecieli do Ekstraklasy jedyni zawodnicy z Ostrołęki w historii - Marcin Truszkowski, Mariusz Marczak, Łukasz Grzeszczyk a także grający w lidze rosyjskiej Piotr Gurzęda.

Jerzy Tonewo - urodzony 7 września 1946 roku, ma niepodważalny wkład w rozwój piłki nożnej w Ostrołęce i w regionie - z jego inicjatywy w 1976 roku powstał Ostrołęcki Związek Piłki Nożnej. Był inicjatorem powstania klubów piłkarskich np. w Różanie, Czerwinie czy wspomagał powstającego Orza Goworowo. W 1975 roku na terenie województwa działało tylko siedem klubów piłkarskich. W 1978 roku już po akcji promocyjnej Tonewy i ówczesnego zarządu działały już 22 kluby, w których zarejestrowanych było 525 piłkarzy. Jeszcze jako czynny zawodnik zrobił uprawnienia trenerskie i trenował najmłodsze grupy ostrołęckich piłkarzy. Prowadził przez wiele lat drużyny trampkarzy i juniorów, w międzyczasie pracując też jako trener drużyny seniorów i osiągając z nią bardzo dobre wynik na III szczeblu rozgrywkowym, gdzie pierwsze dwa szczeble obejmowały cały kraj. Pod koniec lat 70. i na początku lat 80. ubiegłego wieku był trenerem koordynatorem wszystkich reprezentacji juniorskich województwa ostrołęckiego i aktywnym działaczem Wojewódzkiej Federacji Sportu. W 1981 roku razem z trenerem Zalewskim doprowadzili spartakiadową reprezentację Narwi Ostrołęka do 8. miejsca w Polsce. Spartakiada była wówczas odpowiednikiem Mistrzostw Polski juniorów młodszych. Tam w elitarnym szesnastodrużynowym gronie młodzi ostrołęczanie rywalizowali jak równy z równym z takimi drużynami jak Widzew Łódź, Śląsk Wrocław, Stal Mielec czy Lech Poznań. Występ Narwi był jedną z największych niespodzianek Mistrzostw (po ogólnopolskich kwalifikacjach i pierwszej rundzie niebiesko-czerwoni walczyli w Zielonej Górze m.in. z Widzewem i Śląskiem - Mistrzem i czwartą drużyną Polski - o miejsca 5-8). Ze względów zdrowotnych i osobistych pracę z młodzieżą przerwał w 2004 roku (czyli po przepracowaniu niemal 30. lat z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta), wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych. Wrócił stamtąd w 2011 roku i zdążył już jako zastępca trenera Zalewskiego poprowadzić rocznik 1996 Narwi Ostrołęka w rozgrywkach ligowych.

Jacek Wielochowski - urodzony 11 września 1953 roku, trener tenisa stołowego. Przez lata Ostrołęka reprezentowana była w II lidze tenisa stołowego przez Narew (w końcówce istnienia sekcja usamodzielniła się jako Start Ostrołęka). Najwybitniejszymi jego zawodnikami byli Jan Klemendorf i Barbara Pawelczyk.

Waldemar Wołosz - urodzony 1 stycznia 1948 roku, w latach 70. był najlepszym siatkarzem i kapitanem MZKS-u Narwi. Zawodnik na tyle istotny dla klubu, że zorganizowano mu turniej pożegnalny z udziałem znanych ekip. Zdobył III miejsce w Pucharze Polski jako zawodnik Narwi w sezonie 1977/78. Później został trenerem siatkówki, razem z Andrzejem Dudźcem i Edwardem Góreckim (kolegami z drużyny) kładąc fundamenty pod kolejne siatkarskie pokolenie ostrołęczan. W latach 1985-1987 członek zarządu MZKS-u Narwi.

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×