2016-10-08T20:01:13+02:00 eOstroleka.pl 2 1 3 100%
Ostrołęka,

Ostrołęka aglomeracją? Jej powstanie zależy od miejskich radnych

fot. eOstrołęka.pl
3
0
7
W najbliższy poniedziałek miejscy radni zdecydują o powołaniu aglomeracji Ostrołęka. W jej skład, oprócz naszego miasta wejdą także ościenne gminy – Lelis, Rzekuń i Olszewo-Borki. Aglomeracja powstać musi do końca roku, inaczej Unia Europejska nałoży na Polskę sankcje karne.

Decyzja o powołaniu aglomeracji Ostrołęka zapadnie podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która odbędzie się w poniedziałek, 10 października. Projekt uchwały zakłada utworzenia aglomeracji skupiającej Ostrołękę i trzy sąsiednie gminy Olszewo-Borki, Lelis i Rzekuń. Łącznie aglomeracja liczyć będzie 23 miejscowości o zaludnieniu na poziomie ponad 83 tysiące mieszkańców.

Podczas poniedziałkowego, zwołanego w trybie nadzwyczajnym posiedzenia samorządu, radni zaopiniują wniosek o powołanie aglomeracji Ostrołęka. Pozytywną opinię wyrazić muszą także samorządy gmin Olszewo-Borki, Rzekunia i Lelisa. Jeśli aglomeracja nie powstanie do końca roku, Polsce grożą sankcje karne od Unii Europejskiej.

Gwoli ścisłości – chodzi tu o powołanie aglomeracji ściekowej. W myśl unijnych dyrektyw, obszaru na którym gęstość zaludnienia przekracza wyznaczoną masę krytyczną i na którym prowadzona ma być wspólna gospodarka ściekowa, budowana kanalizacja oraz systemy oczyszczania ścieków.

Utworzenie aglomeracji Ostrołęka stanowić będzie ułatwienie dla planowanych inwestycji przy rozbudowie kanalizacji ściekowych a także zapobiegnie sankcjom karnym, jakie w przypadku nieutworzenia aglomeracji nałożyłaby na Polskę Unia Europejska. To właśnie do jednego z unijnych departamentów konieczne jest dokonywanie sprawozdań z funkcjonowania takich aglomeracji ściekowych, sposobu oczyszczania ścieków i gospodarki ściekowej.

Projekt uchwały opiniującej powołanie aglomeracji Ostrołęka uzyskał już aprobatę komisji stałych Rady Miasta, a w najbliższy poniedziałek poznamy opinię całej rady.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~kkk , 21:44 08-10-2016,   -
A czy Gminy ościenne będą autonomicznie podejmować decyzję  kwestiach związanych min. z wysokością dopłat do np. modernizacji itp. czy też miasto będzie próbowało narzucać swoją prawdę tak jak próbowało wkręcić Gminy we wspólną politykę gospodarowania odpadami?????
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 00:46 09-10-2016,   -
Od razu widać że włodarzom gmin ościennych zależy na kasie! Gdyby zależało na ogóle osób to by optowali za połączeniem Ostrołęki z Dzbeninem, Rzekuniem, Olszewo Borkami, Krukami, Laskowcem, Czarnowcem  itd. Ale wiadomo koryto się skróci. I tak osoby z gmin ościennych korzystają z komunikacji ostrołęckiej, z ostrołęckiego basenu, z ostrołęckich sklepów a placa podatki nie u nas! Ludzie obudźmy sie i to zmieńmy! Dlaczego ktoś ma być na uprzywilejowanym?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:31 09-10-2016,   -
[quote= ]Od razu widać że włodarzom gmin ościennych zależy na kasie! Gdyby zależało na ogóle osób to by optowali za połączeniem Ostrołęki z Dzbeninem, Rzekuniem, Olszewo Borkami, Krukami, Laskowcem, Czarnowcem  itd. Ale wiadomo koryto się skróci. I tak osoby z gmin ościennych korzystają z komunikacji ostrołęckiej, z ostrołęckiego basenu, z ostrołęckich sklepów a placa podatki nie u nas! Ludzie obudźmy sie i to zmieńmy! Dlaczego ktoś ma być na uprzywilejowanym? [/quote]
To nie włodarzom gmin ościennych zależy na kasie, a mieszkańcom gmin ościennych zależy na kasie. Oni nie wybiorą takich władz, które byłyby za przyłączeniem gmin ościennych do Ostrołęki. Oni pracują w Ostrołęce w firmach, które zostawiają w mieście podatek, a mieszkają w gminach i im to się opłaca. Gdyby tak udało się podzielić miasto i przydzielić do gmin ościennych, to i te podatki od firm gminy by przejęły.
odpowiedz   •   oceń :  
~Jdjd , 08:34 09-10-2016,   -
.gosciu.masz zryty  łeb. Obuc sie bo umrzesz  bez wiedzy.
Zeby nie ludzie z gmin.to byś nawet basenu nie miał ...glupcze
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:30 09-10-2016,   -
Jeszcze gmina Miastkowo. Choć niby inne województwo ale bliżej połowie ich mieszkańców do Ostrołęki np. Rydzewo tylko i aż 12 km!
Na pewno unia nie będzie robiła problemu z przyłączeniem do aglomeracji ostrołęckiej w kwestiach gospodarki komunalnej lub komunikacyjnej!
Na pewno więcej osób byłaby zadowolona.
odpowiedz   •   oceń :  
~logik , 19:21 09-10-2016,   -
lelis,olszewo-borki czy rzekun powinny byc przylaczone do ostroleki.a gminy ponizej 5000 tys mieszkancow powinny byc zlikwidowane,one ze swoich podatkow nie uzbieraja nawet na pobory dla wojta.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:45 09-10-2016,   -
[quote=logik ]lelis,olszewo-borki czy rzekun powinny byc przylaczone do ostroleki.a gminy ponizej 5000 tys mieszkancow powinny byc zlikwidowane,one ze swoich podatkow nie uzbieraja nawet na pobory dla wojta. [/quote]
Akurat powinno być odwrotnie, miasto powinno być przydzielone do sąsiednich gmin, bo z miasta ludzie wyprowadzają się.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Najlepszy komentarz
~kkk , 21:44 08-10-2016,   -
A czy Gminy ościenne będą autonomicznie podejmować decyzję  kwestiach związanych min. z wysokością dopłat do np. modernizacji itp. czy też miasto będzie próbowało narzucać swoją prawdę tak jak próbowało wkręcić Gminy we wspólną politykę gospodarowania odpadami?????
odpowiedz   •   oceń :  
Zobacz również