2018-06-25T11:03:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 3 66.7%
Ostrołęka,

Ostrołęka na dwóch kołach. Co warto zobaczyć, gdzie pojechać

REKLAMA
REKLAMA
2
1

Pogoda w ostatnim czasie daje nam wiele okazji do wycieczek rowerowych. Są one świetną alternatywą nie tylko dla osób lubiących sport czy aktywny tryb życia, ale także dla zwolenników zwiedzania oraz przebywania na łonie natury. Dla takich osób dobrym pomysłem może być weekendowe zwiedzanie mniej znanych miejsc Polski na rowerze. Taki krótki wypad, na pewno pomoże odetchnąć i naładować baterie po ciężkim tygodniu w pracy.

Rowerem przez atrakcje turystyczne Ostrołęki

Na mapie Polski, a konkretnie w województwie mazowieckim leży z pozoru malutkie miasto. Przepływa przez nie rzeka Narew. Mowa tutaj o Ostrołęce. Miasto przez wielu nieznane, ale warto jest przyjrzeć się bliżej jego potencjałowi. Zwiedzenie tego uroczego miejsca  rowerem spokojnie można zaplanować na jeden dzień.

Wycieczkę rowerową warto zacząć od Placu Bema, a dokładniej od Ratusza Miejskiego. Klasycystyczny budynek z 1824 roku niestety ucierpiał w czasie I wojny światowej. Jego odrestaurowanie wymagało kilkukrotnego przebudowania, a obecną formę Ratusza możemy podziwiać od 1997 roku. Tuż obok Ratusza można zobaczyć pomnik wielkiego bohatera bitwy pod Ostrołęką – Józefa Bema.

Kolejnym ważnym miejscem na mapie Ostrołęki jest Muzeum Kultury Kurpiowskiej, wszystkim zainteresowanym pozwoli ono zrozumieć lepiej region, w którym leży Ostrołęka. Znajduje się ono dokładnie na tym samym placu co Ratusz. Wcześniej w budynku, w którym obecnie znajduje się muzeum prosperowała poczta główna. Wybudowano go w drugiej połowie XIX wieku i będzie on na pewno nie lada gratką dla wszystkich osób zafascynowanych stylem neoklasycystycznym.

zdjecie

Ostrołęka pl. gen. J. Bema 8, budynek Muzeum Kultury Kurpiowskiej, autor: Piotr Brichacek

Niedaleko znajduje się jeszcze jeden punkt warty zobaczenia – kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zaprojektowany w stylu neogotyckim w latach 40. XIV wieku, jest jednocześnie najstarszym budynkiem w całym mieście. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany podczas licznych wojen (kule w murach kościoła pochodzą z okresu potopu szwedzkiego), jest dziś mieszanką wielu styli architektonicznych, w tym również okazałego baroku. Wewnątrz kościoła warto zwrócić uwagę na figurę Najświętszej Marii Panny z XIX wieku. W pobliżu fary znajduje się równie ciekawy obiekt – murowana plebania z początku XX wieku, która oficjalnie wpisana została na listę zabytków.

zdjecie

Ostrołęka, kościół farny - widok ze "starego mostu", autor: Piotr Brichacek

Wielbiciele ciekawej architektury powinni zobaczyć także Most Madalińskiego, nad rzeką Narew.  Jest to jedna z nielicznych takich konstrukcji w całym kraju. Podwieszany most jest wzorowany na słynnym moście Barqueta w Sewilli. Aby tam dojechać wystarczy wrócić na Stare Miasto i odbić lekko w prawo. Już po przejechaniu kilku metrów naszym oczom ukaże się most.

W pobliżu znajdziemy także słynne Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką zwane inaczej Fortami Bema. To tutaj rozegrały się najważniejsze wydarzenia bitwy. Otoczona jest ona fosą, która służy często za pole inscenizacji historycznych.

Trasy rowerowe wokół Ostrołęki

Bardziej wytrwali rowerzyści po zwiedzeniu Ostrołęki mogą wybrać się również na wyprawę rowerową do pobliskich miejscowości, takich jak chociażby Przystań (gdzie można zobaczyć dwór Bourbonów z początków XX wieku), Kadzidło czy Nowogród, w którym znajduje się miedzy innymi skansen kurpiowski. Takie wyprawy wymagają większego przygotowania zarówno pod względem sprzętu rowerowego jak również akcesoriów, które należy ze sobą zabrać. Podróż trzeba zaplanować wcześniej, a gadżetów takich jak dobry GPS czy plecak z bidonem warto poszukać wcześniej w specjalistycznym sklepie rowerowym.

Kalnedarz imprez
maj 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2