eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka przygotowana na najnowszą reformę oświaty

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków było jedną z pierwszych decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł został poparty przez społeczeństwo, ale wzbudził także szereg pytań, m.in. o koszty tej zmiany oraz likwidację etatów w szkołach podstawowych i przeprowadzenie remontów w szkołach. Jak ta sytuacja wygląda w Ostrołęce?

W ostatnich dniach zniesieniem obowiązku szkolnego dla dzieci w wieku sześciu lat przejął się ostrołęcki radny Platformy Obywatelskiej Adam Kurpiewski. Uważa on, że ustawa wprowadzona przez PiS była procedowana bez szerokich konsultacji społecznych i bez przedstawienia wyliczeń kosztów jakie z tego względu poniosą samorządy. Kurpiewski poprosił prezydenta Ostrołęki o przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

- Poprzedni rząd wprowadził reformę oświaty, która spotkała się z dezaprobatą społeczeństwa i w związku z tym samorząd Ostrołęki musiał ponieść dodatkowe koszty by przystosować szkoły do przyjęcia sześciolatków. Na skutek sytuacji sprzed dwóch lat, ostrołęckie szkoły są obecnie gotowe do przyjęcia uczniów sześcioletnich oraz siedmioletnich - poinformował wiceprezydent Paweł Stańczyk.

Obecnie w Ostrołęce mieszka 597 dzieci z rocznika 2010, która są przygotowane by rozpocząć naukę w szkole podstawowej oraz grupę 195 dzieci "odroczonych", czyli 7-latków i starszych, które 1 września 2015 roku nie poszły do szkoły ze względu na wskazania poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czy w związku z tym przedszkola będą zmuszone do przyjęcia większej liczby dzieci, a w szkołach podstawowych zredukowane zostaną etaty?

- Miasto Ostrołęka w roku szkolnym 2016/17 planuje otworzyć oddziały przedszkolne dla dzieci sześcioletnich wyłącznie w szkołach podstawowych. Wtedy nie trzeba zwalniać nauczycieli nauczania początkowego ze szkół podstawowych oraz zapewnia się miejsce w przedszkolach dla dzieci trzyletnich - odpowiada Stańczyk.

Być może w związku z utworzeniem oddziałów przedszkolnych, w szkołach podstawowych będą potrzebne remonty i modernizacje. Informację w tej sprawie dyrektorzy szkół mają składać bezpośrednio do Urzędu Miasta. Wszystko wskazuje jednak na to, że Ostrołęka poradzi sobie z szybką zmianą reformy oświaty przez nową władzę w kraju.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×