eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Piękne Stopy – absolutny must have na lato!!!

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA

Rogowacenie ‒ problem pękających pięt

Często miewamy zaległości w pielęgnacji stóp. Każdego dnia pokonujemy dzięki nim kilometry, obciążamy je (jakże często ponad miarę!), wciskamy w zbyt ciasne obuwie, pozbawiamy dostępu świeżego powietrza. Stopy „odwdzięczają” się nam poważnymi dolegliwościami. Jednym z częstych problemów zdrowotnych i estetycznych jest zrogowaciała, pękająca skóra na stopach. Pęknięcia mogą powstawać na podeszwie stóp, na jej zewnętrznych brzegach, lecz przede wszystkim na piętach.

Rogowacenie naskórka – keratynizacja ‒ to zjawisko całkowicie naturalne. To proces wytwarzania przez komórki naskórka (keratynocyty) płytek zbudowanych z białka keratyny. W procesie keratynizacji komórki stopniowo obumierają, tworząc zewnętrzną, zrogowaciałą warstwę naskórka ulegającą okresowemu złuszczaniu.

Często dochodzi jednak do nadmiernego gromadzenia się keratyny w zewnętrznych warstwach skóry. Ten stan znany jest pod pojęciem hiperkeratozy. To ponadnormatywne zagęszczenie warstw naskórka jest naturalną reakcją ochronną organizmu. Konsekwencją tych zmian może być powstawanie rozpadlin (pęknięć) skórnych oraz stanów zapalnych.

Pękające pięty ‒ problem nie tylko natury estetycznej

Narośnięta, popękana, zabarwiona często na żółto lub brązowo skóra pięty to przykry i nieestetyczny obrazek. Lecz nie tylko ten fakt powinien niepokoić. Popękane pięty mogą być przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Rozpadliny skórne czasem sięgające skóry właściwej to wrota dla drobnoustrojów ‒ bakterii i grzybów oraz czynników chemicznych. Infekcja bakteryjna lub grzybicza może prowadzić do poważnego stanu zapalnego. Pęknięcia odsłaniają zakończenia nerwowe w skórze, a ból i dyskomfort podczas chodzenia to skutek.

Przyczyny nadmiernego rogowacenia skóry pięt

Nadmierne rogowacenie pięt oraz w konsekwencji zespół pękających pięt są bezpośrednio związane z suchością skóry. Badania przyczyn suchości skóry dowodzą, iż szczególnie kończyny dolne są narażone na powstawanie zaburzeń w pracy tętniczego i żylnego układu krwionośnego. W konsekwencji prowadzi to do uszkodzenia wegetatywnych układów zakończeń nerwowych gruczołów potowych i łojowych, co sprawia, że poszczególne warstwy skóry nie otrzymują wystarczającej ilości płynów i lipidów. Suchość skóry obejmuje najczęściej okolicę pięty ‒ wysuszony naskórek ma barwę żółtą lub brunatnoszarą, jest kruchy, spękany i nadmiernie się łuszczy. Do zbyt dużej suchości skóry może dochodzić na skutek zaburzeń równowagi hormonalnej oraz zaburzeń metabolizmu. Przyczyną nadmiernego rogowacenia naskórka mogą być takie choroby, jak: reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, zaburzenia krążenia krwi, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, jak również nadwaga i niedobory witaminowe ‒ głównie witaminy A. Duży wpływ odgrywa także wada postawy, deformacje w budowie stopy lub uwarunkowania genetyczne. Nieodpowiednio dobrane obuwie o zbyt twardej podeszwie (powodujące nadmierny ucisk bądź tarcie), tekstylne skarpety i rajstopy (nieprzepuszczające powietrza i nasilające suchość skóry) to elementy ryzyka, nad którymi możemy i powinniśmy świadomie zapanować. Otwarte pęknięcia narażone są na wnikanie substancji alergizujących, nasilających problemy skórne i utrudniających terapię.

Potrzebna pomoc

O obszary stóp objęte nadmiernym rogowaceniem należy dbać w sposób szczególny. Zabiegi wykonywane przez wykwalifikowany personel polegają na ostrożnym usunięciu i oszlifowaniu zrogowaciałej, zagęszczonej, twardej skóry. Celem takiego zabiegu jest przywrócenie skórze normalnej elastyczności.

Godne polecenia są kosmetyki (w postaci maści, kremów, balsamów, pianek) zawierające w swoim składzie przyjazne dla skóry tłuszcze, naturalne olejki eteryczne, pantenol oraz substancje o działaniu przeciwzapalnym.

Wiele kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji zrogowaciałej, spękanej i szorstkiej skóry zawiera w swoim składzie mocznik (od 5 do 10 proc.). Mocznik działa nawilżająco, ułatwia wiązanie wody przez keratynę, zmiękcza naskórek oraz zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej. Polecane są również działające antyseptycznie i kojąco preparaty propolisowe oraz balsamy zawierające salicyl, normalizujące proces odnowy skóry oraz zapobiegające ponownemu powstawaniu rogowaceń.

Profilaktyka

Terapię hiperkeratozy trzeba rozpocząć przede wszystkim od wyeliminowania przyczyny jej powstawania. Należy zalecić codzienną domową pielęgnację, polegającą na systematycznych kąpielach stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem środków poprawiających krążenie, stosowanie masażu stóp, celem ich lepszego ukrwienia, spożywanie odpowiedniej ilości wody. Bardzo ważny jest także dobór wygodnego obuwia o dość miękkiej podeszwie oraz niejednokrotnie dopasowanie odpowiednich ortez w celu odciążenia pięty. Codzienne stosowanie odpowiednich kosmetyków połączone z comiesięcznymi wizytami w gabinecie kosmetycznym powinno przynieść pożądany efekt i skutecznie wyeliminować problem zrogowaciałej skóry i pękających pięt.

Dla wszystkich borykających się z wyżej wymienionymi problemami w obszarze stóp polecamy zabiei w naszym Studiu Spaja, bogaty ich wybór zapewni pełną terapię na każdy problem. W naszej ofercie również zabiegi kwasowe callus peel.

 

Spaja Studio Urody i Relaksu

ul. Kopernika 7 lok 50 (KUPIEC II piętro) tel. 533 713 715

ul. Hallera 37 (między apteką a kwiaciarnią) tel. 538 385 603

 

www.spaja.pl

www.facebook.com/studiospaja

studio@spaja.pl

 

Artykuł sponsorowany.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×