eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poseł Czartoryski z projektem zmiany prawa o zgromadzeniach publicznych [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Poseł ziemi ostrołęckiej Arkadiusz Czartoryski był wnioskodawcą poselskiego projektu zmiany prawa o zgromadzeniach publicznych. Podczas pierwszego czytania w Sejmie wyjaśniał dlaczego należy umożliwić obywatelom manifestowanie swoich przekonań. Nowy projekt zakłada zakaz organizowania manifestacji i kontrmanifestacji w tym samym miejscu i czasie.

- Projekt ma na celu zwiększenie swobód obywatelskich, które w Polsce są ogromną wartością. Wychodzimy z założenia, że każda grupa społeczna, partia lub inna organizacja ma prawo do swobodnego manifestowania swoich przekonań w przestrzeni publicznej. Pojawiają się głosy krytyczne wobec tego projektu, z którymi nie możemy się zgodzić, że sytuacja, w której jedna manifestacja jest blokowana przez drugą manifestację jest normalna. Jeżeli uprawnione organy państwa rejestrują manifestację jako legalną, to uważamy, że taka manifestacja ma prawo się odbyć i nie może być blokowana, niszczona i rozpędzana na zasadzie kontrmanifestacji drugiej z grup społecznych - mówił poseł Arkadiusz Czartoryski z Prawa i Sprawiedliwości.

Nowością byłoby wprowadzenie manifestacji cyklicznych, które miałyby pierwszeństwo przy organizacji. Wtedy różnego rodzaju kontrmanifestacje mogłyby się odbyć, ale w odległości minimum stu metrów od manifestacji. Taką kontrmanifestację byłoby widać i słychać z tej odległości, a zapobiegałoby to ulicznym zwarciom, do którym dochodziło w przeszłości np. w przypadku Marszu Niepodległości.

- Proponujemy wprowadzenie typu manifestacji określanego jako cykliczne. Takiej manifestacji, które odbywają sie cztery razy w roku lub więcej albo raz w roku, ale trzy lata z rzędu. Będziemy je uważać za manifestacje cykliczne. Takich manifestacji kilka w Polsce mamy i to nieprawda, że one dotyczą tylko jednego ugrupowania politycznego. Manifestacja, która jest cykliczna miałaby pierwszeństwo, ale żeby kontrmanifestacja też mogła się odbyć tylko 100 metrów dalej. Podczas manifestacji cyklicznych były zgłaszane kontrmanifestacje, policja na gorąco musi rozdzielać dwie manifestacje. Chodzi o bezpieczeństwo osób, które manifestują - stwierdza Czartoryski.

Czytany projekt wzbudził wiele kontrowersji wśród opozycji. Najbardziej aktywni byli tu posłowie Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski i Joanna Scheuring-Wielgus. Co odpowiedział im wnioskodawca?

- Projektowana nowelizacja w żadnym zakresie nie ogranicza i nie zakazuje manifestacji. Nie może nasze prawo zakładać z góry, że kontrmanifestacje uniemożliwią zgłoszoną wcześniej kontrmanifestacje. Nieprawdą jest, że dotyczy to tylko miesięcznic czy rocznic. Panie pośle Sosnowski, niech pan przeczyta ten projekt, tam jest napisane tam "świąt państwowych i narodowych". Jeżeli z jakiejś ważnej rocznicy państwowej KOD wpadnie na pomysł, żeby się spotykać to uniemożliwimy to KOD-owi? Nie, prawo dotyczy wszystkich sił politycznych - kończy poseł z Ostrołęki. Jego wystąpienia w Sejmie w sprawie nowego projektu możecie zobaczyć na wideo.



Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×