eOstroleka.pl
Polska,

Praca wakacyjna dla uczniów i studentów w Niemczech – Lato 2017

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Ostrołęce informuje, że do 12.01.2017 r. będzie przyjmowała dokumenty studentów (studenci studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych) oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych (technika, szkoły zawodowe) posiadających znajomość języka niemieckiego, zainteresowanych podjęciem wakacyjnego zatrudnienia w Niemczech.


Uczniowie/studenci zainteresowani podjęciem zatrudnienia w okresie przerwy wakacyjnej w Niemczech mogą - wzorem lat ubiegłych - ubiegać się za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie o formularze, które stanowią podstawę do późniejszego otrzymania umowy od pracodawcy niemieckiego.

O zatrudnienie w okresie przerwy wakacyjnej w Niemczech mogą ubiegać się:

- studenci uczelni wyższych, w tym studenci ostatniego roku studiów, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów "Immatrikulationsbescheinigung" – będą mieli potwierdzenie daty zakończenia studiów na dzień 30.09.2017 r.,
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (zawodowych), w tym uczniowie ostatniego roku nauki, którzy na zaświadczeniu o wpisie na listę studentów "Immatrikulationsbescheinigung" będą mieli potwierdzenie daty zakończenia szkoły na dzień 31.08.2017 r.,
deklarujący znajomość języka niemieckiego,
- w wieku od 18 lat,
- deklarujący gotowość do  podjęcia  pracy przez co najmniej  2 miesiące w okresie letnich wakacji,
- nie mogący mieć specjalnych życzeń odnośnie lokalizacji (ubiegający się o pracę, którzy chcą pracować w określonym mieście lub regionie Niemiec  –  otrzymają odmowę).

W tym roku nabór został rozszerzony o szkoły ponadgimnazjalne (tylko szkoły zawodowe, z wyłączeniem liceów ogólnokształcących).

Wskazówki i informacje dotyczące warunków zatrudnienia:

1. Oferowana praca wakacyjna to najczęściej prace pomocnicze w rolnictwie, przy sprzątaniu budynków, w hotelu i gastronomii oraz w sieci gastronomicznej (np. Mc Donalds), jak również w niewielkim stopniu w przemyśle.
2. Czas pracy, wynagrodzenie oraz pozostałe warunki pracy odpowiadają uregulowaniom według taryfikatora lub ustaleniom lokalnym w Niemczech. Wynagrodzenie płatne jest przeważnie na koniec miesiąca, dlatego w pierwszych tygodniach studenci powinni mieć wystarczającą kwotę na utrzymanie.
3. Uczeń/student powinien zabrać drugi egzemplarz zaświadczenia o wpisie na listę studentów dla pracodawcy, gdyż będzie on niezbędny przy zatrudnieniu i naliczeniu wynagrodzenia.
4. Po przyjeździe do Niemiec uczeń/student ma obowiązek zameldowania się w ciągu 8 dni w administracji gminy lub miasta.
Ponieważ uczniowie/studenci nie mają w Niemczech ustawowego ubezpieczenia chorobowego, powinni koniecznie zawrzeć umowę ubezpieczeniową w Polsce, w ramach której pokryte zostaną koszty ewentualnej choroby.
5. Koszty dojazdu do miejsca pracy ponosi uczeń/student. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia uczniowi/studentowi zakwaterowania, ale pomaga w jego znalezieniu. W branżach takich jak rolnictwo, gastronomia pracodawca zapewnia zakwaterowanie (odpłatne lub nieodpłatne).
6. Uczniowie/studenci podejmujący zatrudnienie w gastronomii, przemyśle spożywczym itp. muszą liczyć się z koniecznością poddania się w Niemczech badaniom lekarskim na własny koszt.

Więcej na stronie:  http://wupwarszawa.praca.gov.pl/-/3890502-praca-wakacyjna-w-niemczech-dla-uczniow-studentow-%E2%80%93-lato-2017

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×