2017-06-27T16:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Ostrołęka,

Produkcja biomasy w powiecie ostrołęckim?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0
Dr Saori Miyake, dr Rafał Pudełko, dr Jan Jadczyszyn byli gośćmi starosty w ubiegły piątek. Dr Saori Miyake  z Uniwersytetu w Darmstadt zawitała do powiatu ostrołęckiego ponownie, bowiem prowadzi w naszym regionie badania nt. wykorzystania nieużytków do produkcji biomasy. Wstępny rekonesans doktor Miyake poczyniła w kwietniu tego roku.  Z danych i map satelitarnych, którymi posługiwała się przed wizytą w terenie wynikało, że w powiecie ostrołęckim jest dużo nieużytków. Badanie na miejscu zweryfikowało jednak ten pogląd i nieco inaczej ustawiło kierunek badań. Okazało się bowiem, że choć z danych satelitarnych wynikało, że na terenie powiatu jest sporo odłogów, to praca w terenie tego nie potwierdziła. Na miejscu okazało się bowiem, że wcale nie są to nieużytki. Oczywiście udało się znaleźć i te, choć nie na taką skalą jakby się można było na podstawie zdjęć spodziewać.

Pierwsze wnioski i ich opracowanie doktor przedstawiła staroście Stanisławowi Kubłowi. W tym mapy z terenem, na którym jej zdaniem mogłaby się rozwijać produkcja bioenergii.

Następnym krokiem w projekcie, nad którym pracuje dr Miyake będzie opracowanie scenariusza produkcji biomasy dla powiatu z uwzględnieniem rozmieszczenia. Następnie doktor określi  jakie jego realizacja może przynieść  konsekwencje gospodarcze oraz środowiskowe, z uwzględnieniem zasobu węgla. Mianowicie czy produkcja biomasy wpłynie pozytywnie na zasoby węgla oraz jak wpłynie na bioróżnorodność.

Starosta zaproponował, by był to jeden z tematów konferencji dla rolników oraz instytucji okołorolniczych, która odbyłaby się jesienią. Goście wyrazili chęć w niej uczestniczenia i podzielenia się efektami swojej pracy.

Doktor Saori Miyake towarzyszyli pracownicy naukowi  Instytutu Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, którzy pobierali na ternie powiatu próbki ziemi.  Podczas spotkania w starostwie dr Rafał Pudełko i dr Jan Jadczyszyn wspomnieli o projekcie zleconym przez ministerstwo, a koordynowanym przez instytut w Puławach, w efekcie którego powstać ma kompleksowy system  monitorowania gleb oraz płytkich wód gruntowych pod kątem zanieczyszczenia fosforem i azotanami. Wśród 100 tysięcy prób na terenie całej Polski, badane będą także  gospodarstwa w powiecie ostrołęckim, które realizują programy rolno-środowiskowe.
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również