2018-05-22T10:51:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Polska,

Projekt domu jednorodzinnego dla posiadaczy działek o małej powierzchni

REKLAMA
REKLAMA
0
0

Działka o niewielkiej powierzchni jest, szczególnie na terenach podmiejskim, widokiem wcale nierzadkim. Duże zagęszczenie zabudowy sprawia, że mamy do zagospodarowania przestrzeń o bardzo nieregularnym kształcie, albo zwyczajnie za małą, by postawić na niej standardową realizację z projektu domu jednorodzinnegO czym należy pamiętać jeśli poszukujemy dobrego projektu domu jednorodzinnego na niewielką działkę?

O czym należy pamiętać jeśli poszukujemy dobrego projektu domu jednorodzinnego na niewielką działkę?

W pierwszej kolejności musimy zachować odpowiednie odległości od granicy działki, są to 3 lub 4 metry w zależności od kierunku zwrócenia drzwi i okien. Podobnie kwestia ma się z regulacją odległości od granicy działek okapów, tarasów czy balkonów. Trzeba wziąć to pod uwagę przy budowie domu jednorodzinnego, jednak takie kwestie najczęściej weryfikowane są już na etapie projektu domu jednorodzinnego.

Ograniczenia zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury bardzo jasno określają minimalne odległości obrysu domu od granicy działki. Istnieje jednak szansa, że przy realizacji projektu domu jednorodzinnego uzyskamy pozwolenie na niezachowanie tych wymagań. Trzeba jednak uzasadnić tę sytuację poprzez udokumentowanie, że działka nie pozwala na usytuowanie na niej domu w inny sposób.

Zerkając w ofertę firm przygotowujących gotowe projekty domów jednorodzinnych, zostaliśmy mile zaskoczeni. Otóż katalogi nie zawierają wyłącznie propozycji dla posiadaczy dużych działek, lecz także specjalne kategorie dla ich mniejszych odpowiedników. Można więc zakupić projekt domu jednorodzinnego dla działki o szerokości nawet 8 metrów, który spełni wymagania zapisane w Rozporządzeniu. Dostępne są także projekty domów jednorodzinnych dla działek o szerokości 10, 12 i 16 m. Więcej znajdziecie na Pracownia-projekty.dom.pl.

 

zdjecie

 

Posiadacze niewielkich działek często już na etapie wyboru projektu domu jednorodzinnego rezygnują z możliwości garażu. W standardowym układzie z boku domu jest to rzeczywiście niemożliwe. Jednak nowatorskie projekty domów jednorodzinnych pozwalają na umiejscowienie garażu od frontu. Jest jeszcze szansa na zlokalizowanie garażu w piwnicy pod domem. Jak widać ogranicza nas tylko wyobraźnia i rozsądne podejście do gospodarowania przestrzenią.

Jeśli mamy do zagospodarowania niewielką działkę, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na projekt domu jednorodzinnego na zamówienie u architekta. Jak powszechnie wiadomo jest to rozwiązanie kosztowne i czasochłonne. Polecamy więc skierować się do firm zajmujących się przygotowaniem gotowych projektów domów jednorodzinnych. W ich zakres często, oprócz dostarczenia odpowiedniego do warunków zabudowy projektu, wchodzi także przygotowywanie kosztorysów. Warto skorzystać z tej opcji, gdyż pozwoli ona w rozsądny i bezpieczny sposób zaplanować prace.

Rozsądne i kreatywne podejście do zagospodarowanie przestrzeni pozwoli posiadaczom wąskich działek nie tyko cieszyć się w pełni funkcjonalnym domem z garażem, ale także zaaranżować swoją własną zieloną strefę wokół domu, która pozwoli na chwile relaksu pod chmurką. Warto podejść do takiej inwestycji optymistycznie, gdyż dzisiejsze techniki budowlane oraz nowatorstwo w przygotowaniu projektów domów jednorodzinnych daje nam bardzo wiele możliwości.