2018-10-29T17:02:32+01:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Projekt „Piękna nasza Polska cała” w SP w Zalasiu [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. archiwum szkoły
0
0
0
W roku, w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Szkoła Podstawowa w Zalasiu bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna nasza Polska cała”.

Jest to innowacyjny projekt pedagogiczny, realizowany w szkole od października do grudnia 2018 roku. Angażuje do współpracy nauczycieli, uczniów, rodziców oraz różnorodne instytucje i stowarzyszenia z kraju i z zagranicy, uwrażliwiając na piękno rodzimego krajobrazu,  tradycje i  folklor poszczególnych regionów, zwłaszcza – w przypadku szkoły w Zalasiu -  Kurpiowszczyzny.

W ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”  uczniowie Szkoły Podstawowej w Zalasiu mają za zadanie zrealizować jak najwięcej zadań z 22 zaproponowanych przez szkolne koordynatorki programu – Marzenę Pliszkę i Krystynę Ogniewską.  Zrealizowane zostało już zadanie nr 1 czyli nauka i zaśpiewanie wszystkich zwrotek hymnu państwowego oraz  zadanie nr 4  - nauka piosenki patriotycznej. Ostatni tydzień upłynął w rytmach piosenek patriotycznych i żołnierskich. Dzieci i młodzież uczestniczyły w warsztatach muzycznych prowadzonych przez prezesa ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Świat akordeonu” – Arkadiusza Korytkowskiego, we współpracy z nauczycielkami – Renatą Rybką oraz Ireną Górską. Najmłodsi poznawali dźwięki różnorodnych instrumentów płynących z cyfrowego akordeonu, a starsi z zaangażowaniem uczyli się pieśni:  „Piękna nasza Polska cała” oraz  „Jak szło wojsko” w wersji kurpiowskiej. Podsumowaniem warsztatów był Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, w którym wzięli udział uczniowie, śpiewając utwory solowe i zespołowe z akompaniamentem Arkadiusza Korytkowskiego.

Muzyka integruje. Widać to było szczególnie podczas zbiorowego śpiewania hymnu państwowego, gdy obok przedszkolaka stali uczniowie klasy ósmej i gimnazjalistki, wspólnie z dumą i powagą śpiewając. Tylko w ten praktyczny sposób budzi się ducha patriotyzmu i ukochania ojczyzny bliskiej, kurpiowskiej, a przez to kraju ojczystego.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również