2017-12-19T15:32:00+01:00 eOstroleka.pl 2 1 1 100%
Polska,

Projekty dla domów drewnianych

REKLAMA
REKLAMA
1
0

Nie tylko sam projekt domu ale również jego realizacja ma istotne znacznie, by można było cieszyć się końcowym efektem. Zaledwie do 6% z nas zdecydowałoby się na odebranie domu w stanie surowym. Zdecydowana większość oscyluje pomiędzy stanem developerskim a mieszkaniem pod klucz. Ta ostania opcja jest najwygodniejsza. Wymaga też z naszej strony najmniej czasu i sił. Jednak ze względu na wysokie koszty jedynie 30 % się na to decyduje. Na stan deweloperski trochę więcej bo aż do 40 % ankietowanych.

 
 

Kolejnym z dylematów może być materiał budowlany. Pomimo dużych tradycji w budowaniu z drewna, od dłuższego czasu decydujemy się na klasyczne rozwiązania budowlane. Projekty domów drewnianych cieszyły się popularnością w latach 90. Ze względu na duże oszczędności wielu realizatorów wówczas, wybierało zwykłą tarcicę. Aby ciąć koszty pomijano również łączniki systemowe łączące belki. Niestety do tej pory te zaniedbania skutkują niechęcią do drewnianych projektów domów.

Porządny surowiec nie jest tani. Drewno jako materiał konstrukcyjny powinno być dobrze osuszone. Jego wilgotność nie powinna przekraczać 19%. Dzięki temu możemy mieć pewność, że drewno pozostanie stabilne wymiarowo i nie dojdzie do odkształceń. Długość sezonowania będzie zależała od grubości drewna oraz temperatury otoczenia. W przypadku desek wystarczy miesiąc niekiedy dwa. Jednak już grubsze bale mogą potrzebować nawet roku czasu. Kolejną rzeczą na której nie warto oszczędzać jest jakość drewna. Nie może ono nosić żadnych ślad grzybów, pleśni lub owadów. Wspomniane czynniki dyskwalifikują materiał do użycia go przy konstrukcji domu.

Powierzchnie domów drewnianych

Koszty surowca wysokiej jakości są znaczne. Zapewne wpływa to na wielkość projektu domu. Ze statystyk przeprowadzonych w roku 2016 większość decyduje się na drewniany dom o powierzchni do 100 m2. Sukcesywnie wraz ze wzrostem powierzchni projektu, zainteresowanych jest mniej.

Projekty domów z drewna wciąż nie cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Wiele wskazuje na to, że Polacy są przywiązani do tradycyjnych technologii. Według statystyk Ci którzy decydują się na użycie tradycyjnych materiałów dużo chętniej sięgają po gotowe projekty. Inaczej sytuacja przedstawia się z projektami domów drewnianych. Zazwyczaj gdy ktoś się decyduje na dom typu kanadyjskiego, idzie bardziej w stronę projektów indywidualnych.

Opcji jest wiele. Zazwyczaj to na jaką się zdecydujemy warunkują finanse i osobiste preferencje. Warto zawczasu zebrać niezbędne informacje, tak by podejmowane później kroki i decyzje służyły pomyślnej realizacji naszych oczekiwań.

 
https://www.dominanta.pl/
REKLAMA