2017-01-11T09:50:04+01:00 eOstroleka.pl 2 1 4 0%
Polska,

Przełom w sprawie zabójstwa Iwony Cygan nadszedł po wielu latach (wideo)

0
4
4
Czynności prowadzone przez "Archiwum X" Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie spowodowały przełom w śledztwie dotyczącym zabójstwa 17-letniej dziewczyny, które miało miejsce w Szczucinie 18 lat temu.

Śledztwo postępuje dzięki fachowcom z Archiwum X

W wyniku intensywnego śledztwa policjanci zatrzymali 6 osób mających związek ze śmiercią Iwony Cygan, w tym na terenie Austrii 46-letniego mężczyznę poszukiwanego europejskim nakazem aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Przy sprawie pracuje kilkunastoosobowa grupa policjantów powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, w skład której oprócz policjantów z Archiwum X, wchodzą fachowcy z wydziału dochodzeniowo - śledczego, cyberprzestępczości i innych wydziałów operacyjnych.

W wyniku intensywnego śledztwa policjanci zatrzymali 6 osób mających związek ze śmiercią Iwony Cygan. Zatrzymany wczoraj na terenie Austrii 46-letni Paweł K. poszukiwany był europejskim nakazem aresztowania pod zarzutem zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Czterej mężczyźni - zatrzymani wcześniej - przebywają w areszcie tymczasowym. Jeden z nich usłyszał zarzut pomocnictwa, a trzech pozostałych zarzuty związane m.in. z niedopełnieniem obowiązków służbowych. Podejrzaną w tej sprawie jest także kobieta, której przedstawiono zarzut dotyczący zeznania nieprawdy.

Iwona Cygan - ofiara zabójców

Do zabójstwa 17-letniej mieszkanki Szczucina (powiat dąbrowski) doszło w nocy z 13 na 14 sierpnia 1998 r. Ciało dziewczyny zostało znalezione w miejscowości Łęka Szczucińska, przy wale Wisły znajdującym się w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku Warszawy. Zwłoki znalazł przypadkowy mężczyzna, który na tych łąkach wypasał krowy. Sekcja zwłok wskazała na uduszenie jako przyczynę śmierci.

Ponieważ  bezpośrednio po zabójstwie nie ustalono sprawcy, śledztwo zostało umorzone jednak policjanci nadal pracowali nad sprawą. Zainteresowało się nią również krakowskie policyjne "Archiwum X". Policjanci po  zapoznaniu się z aktami postępowania i po analizie całego zdarzenia wystąpili do prokuratury z wnioskiem o podjęcie śledztwa. W kwietniu 2016 r. sprawę zabójstwa przejął Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji  Prokuratury Krajowej w Krakowie prowadząc dalej czynności wraz z "Archiwum X" małopolskiej Policji.  

Śledczy przesłuchali szereg świadków, w tym tych, którym prokuratura na wniosek policji przyznała status świadka incognito.

W październiku br. w miejscowości Łęka Szczucińska z inicjatywy policji w ramach śledztwa przeprowadzony  został  eksperyment procesowy przy pomocy najnowszych zdobyczy techniki. Jego celem  było ustalenie istotnych dla śledztwa okoliczności sprawy. Uzyskane rezultaty jak również uzupełniająca opinia biegłego z Collegium Medicum UJ pozwoliły m.in. na przekształcenie kwalifikacji  sprawy z zabójstwa na zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W wyniku tych czynności zabezpieczono także zwój drutu, z którego prawdopodobnie odcięty był fragment będący narzędziem zbrodni.

Dzięki bardzo dobrej współpracy pomiędzy Policją a Prokuraturą uzyskano dowody i informacje, dzięki którym osobom podejrzanym przedstawiono zarzuty. Śledztwo w tej sprawie trwa od wielu lat - "Magazyn Kryminalny 997" przedstawiał tę sprawę już w styczniu 2000 roku. Potrzeba było wiele lat, by w sprawie pojawił się wyraźny przełom.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~gość , 19:53 12-01-2017,   100%
Sprawa została wyjaśniona dzięki przerwaniu zmowy milczenia świadków.
Świadkowie zaczęli "mówić" dzięki nadaniu im statusu incognito.
Trzej zatrzymani to policjanci lub byli policjanci, którzy skutecznie blokowali wyjaśnienie zabójstwa.
odpowiedz   •   oceń :  
~George , 22:02 12-01-2017,   100%
To chołota nawyższego kalibru. Leszek to prostak z Wójciny, który wg mamusi miał być dziennikarzem a został stójkowym. jego szwagier Pyszny to również chołota. Bo nie dom stanowi o człowieku. Kopacz to Wieprz ,którego należy uszlachtować. to knur nie człowiek. a tatuś pewnie pobożny i do komuni chodził.
odpowiedz   •   oceń :  
~kasia , 07:37 13-01-2017,   -
 nwinni powinni ponies kare policjanci zamieszani w te sprawe niec oddają pieniądze które zarabiali od dni morderstwa
odpowiedz   •   oceń :  
~ja , 15:22 13-01-2017,   100%
[quote=George ]To chołota nawyższego kalibru. Leszek to prostak z Wójciny, który wg mamusi miał być dziennikarzem a został stójkowym. jego szwagier Pyszny to również chołota. Bo nie dom stanowi o człowieku. Kopacz to Wieprz ,którego należy uszlachtować. to knur nie człowiek. a tatuś pewnie pobożny i do komuni chodził. [/quote]

Ale ortografia już śwadczy:) (podpowiem - hołota)
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Najlepszy komentarz
~gość , 19:53 12-01-2017,   100%
Sprawa została wyjaśniona dzięki przerwaniu zmowy milczenia świadków.
Świadkowie zaczęli "mówić" dzięki nadaniu im statusu incognito.
Trzej zatrzymani to policjanci lub byli policjanci, którzy skutecznie blokowali wyjaśnienie zabójstwa.
odpowiedz   •   oceń :  
Zobacz również