eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Radni poparli zmiany w oświacie [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
REKLAMA

Radni opowiedzieli się za zmianami w oświacie na terenie Ostrołęki. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta samorządowcy przekonywali, że są gotowi na reformę edukacji i zaproponowali szereg zmian lokalizacynych mających na celu poprawę warunków nauczania.

Zmiany w oświacie

Podjęte zostało kilka uchwał korygujących działanie ostrołęckich placówek oświatowych oraz zmieniających ich lokalizację. Między innymi radni zdecydowali o likwidacji kierunków, na które od roku 2013 nie było chętnych. W związku z tym likwidacji ulegną: IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2  oraz IV Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Szkoła Policealna Nr 4, wchodzące w skład  Zespołu Szkół Zawodowych Nr 4 im. A. Chętnika.

Radni wyrazili też zgodę na przeniesienie SP nr 5 do obecnej siedziby Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Janusza Kusocińskiego przy ul. Hallera oraz ZSZ nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z ul. Parkowej 12 do obiektów dotychczasowego Gimnazjum nr 2 przy ul. Jaracza 5.

"Warunki zmienią się kolosalnie"

- Bardzo się cieszę, że ZSZ nr 3 przeniesie się do budynku po Gimnazjum nr 2. Warunki zmienią się kolosalnie. Zastanawiałam się nad likwidacją niektórych kierunków, ale widzę, że planowane są otwarcia nowych, dlatego uważam, że uczniów nie zabraknie i nie spowoduje to skutków w zatrudnieniu pracowników zarówno pedagogicznych, jak i niepedagogicznych - mówiła radna Irena Nosek.

Ważną kwestią poruszoną podczas sesji rady miasta był fakt, iż w wyniku reformy oświaty nie zostanie zlikwidowany żaden internat na terenie Ostrołęki. Owszem, uczniowie ZSZ 3 mieszkający w internacie będą mieli dłuższą drogę do szkoły, ale za to uczyć będą się w dużo lepszych warunkach.

Jest jednak "ale"...

Zastrzeżenia w całym projekcie składał radny Łukasz Kulik, który twierdził, że czas na dyskusję o reformie oświaty został wykorzystany niewłaściwie, a czas na przygotowanie się do podjęcia uchwał był zbyt krótki. Pozostali radni nie byli jednak zgodni z ostrołęckim opozycjonistą, Kulik był jedynym radnym głosującym przeciwko przyjęciu uchwał oświatowych.

Na sesji pojawił się także Robert Chorowicz z ostrołęckiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wyraził on niepokój w związku z tym, że decyzje podejmowane przez Radę Miasta miały nie być konsultowane z ZNP.

- Mam żal o to, że związki zawodowe są traktowane jako niebyt w naszym mieście. Chodzi nam o to, żebyśmy uczestniczyli w tym. Żebyśmy poczuli się partnerami. My jako związki także możemy dużo pomóc - mówił. Cała jego wypowiedź i odpowiedź prezydenta Kotowskiego znajduje się na poniższym wideo.



Uchwały przyjęte

Ostatecznie uchwały przygotowane na czwartkową sesję zostały przyjęte ze zdecydowaną przewagą głosów "za". Całą reformę podsumowała radna Ewa Żebrowska-Rosak.

- Pan prezydent i pracownicy urzędu miasta moim zdaniem wykonali kawał dobrej roboty przygotowując piękne rozwiązania systemowe w których nie likwiduje się  żadnych szkół, nie zostawia się pustostanów w żadnych budynkach, w których obecnie funkcjonują gimnazja. Przenosi się szkoły, przekształca, zmienia, polepsza się warunki - mówiła.

To nie koniec pracy nad reformą edukacji. Kolejne szczegóły mają być przedstawione na marcowych sesjach rady miasta. Przed samorządowcami kolejne intensywne miesiące przygotowań do zmian w oświacie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×