eOstroleka.pl
Region,

Rusza największy projekt medyczny na Mazowszu

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Już wkrótce dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych dokumenty medyczne dotyczące pacjentów leczących się w szpitalach mazowieckich, będą nie tylko w sposób bezpieczny wytwarzane i przechowywane, ale także udostępniane w razie potrzeby między tymi placówkami. Właśnie rusza realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego unijny projekt – „E-zdrowie dla Mazowsza”. Całkowita wartość inwestycji to ponad 88 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to aż 72 mln zł.

Projekt to prawdziwa rewolucja informacyjna w największych szpitalach naszego regionu. Z udostępnionych 23 szpitalnych rejestrów publicznych i usług on line będzie mogło skorzystać w ciągu najbliższych lat ponad 240 tys. osób, a podpisem elektronicznym będzie się mogło posługiwać ponad 8 tys. lekarzy i personelu medycznego.

– E-zdrowie to wielkie korzyści dla szpitali i lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Szpitale zyskają nowy sprzęt, lekarze kompleksowy dostęp do dokumentacji medycznej, a pacjenci skuteczniejszą służbę zdrowia. Błyskawiczny dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta, zabezpieczenie dokumentów przed zaginięciem czy dostęp do historii choroby pacjenta w różnych lokalizacjach, to tylko niektóre z zalet  wprowadzenie elektronicznych rozwiązań – wylicza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Wymiana danych medycznych między szpitalami podległymi samorządowi województwa zdrowia będzie możliwa dzięki utworzeniu i rozbudowie infrastruktury informatycznej placówek medycznych biorących udział w projekcie. W zinformatyzowanych szpitalach dane o pacjentach będą gromadzone w sposób spójny i kompleksowy, co pozwoli na szybszy dostęp do nich. Dzięki projektowi działalność mazowieckich podmiotów leczniczych zostanie dostosowana do wymogów ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, a także będzie zintegrowana z tworzoną na szczeblu krajowym Elektroniczną Platformą Gromadzenia Informacji O Zdarzeniach Medycznych. Poza tym gromadzenie jednolitych danych on line z systemów informatycznych szpitali pozwoli na pełny nad nimi nadzór oraz monitorowanie dostępności świadczeń medycznych w podległych samorządowi szpitalach.

Wprowadzenie elektronicznej dokumentacji usprawni pracę placówek, skracając czas trwania niektórych szpitalnych procedur administracyjnych. Dane medyczne o pacjencie zgromadzone w jednej elektronicznej teczce będą łatwiej i szybciej dostępne dla lekarzy, co pozwoli na podejmowanie przez nich szybszych i trafniejszych decyzji dotyczących ewentualnego leczenia. Zastosowanie takich rozwiązań przełoży się zatem również na jakość codziennej pracy lekarzy i całego personelu medycznego.

W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt komputerowy i niezbędne oprogramowanie. Placówki zostaną wyposażone w szybkie łącza internetowe, które zapewniają pełną i bezproblemową wymianę danych medycznych. W szpitalach powstaną repozytoria elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) w części lokalnej i regionalnej, a także zakupiony zostanie program, który umożliwi przygotowywanie regionalnych analiz i opracowań statystycznych.

– To projekt wyjątkowy pod wieloma względami i zarówno jeśli chodzi o kwotę, bo to ponad 88 mln zł   i liczbę partnerów, bo tych w projekcie jest ich aż 23. Jest to przede wszystkim inwestycja, która swoim zasięgiem obejmie całe Mazowsze i będą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy – dodaje Wiesław Raboszuk, wicemarszałek

W celu realizacji projektu samorząd województwa mazowieckiego zawarł porozumienie partnerskie z 23 podmiotami leczniczymi, dla których jest podmiotem tworzącym lub właścicielem. Liderem projektu jest Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.

Na początku października odbędzie się spotkanie przedstawicieli beneficjenta projektu, lidera oraz menadżera, na którym zostaną ustalone szczegóły dalszego działania przy wdrażaniu projektu.

W projekcie biorą udział: Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Szpital Mazowiecki w Garwolinie Sp. z o.o., Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach Sp. z o.o., Mazowieckie Centrum Rehabilitacji "STOCER" Sp. z o.o., Mazowieckie Centrum Psychiatrii „DREWNICA” Sp. z o.o., Centrum Leczniczo - Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o., Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. w Radomiu, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, Szpital Dziecięcy im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie, Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Mazowiecki Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie, Samodzielny Wojewódzki Publiczny Zakład Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr. Barbary Borzym w Radomiu, Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Samodzielny Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr. Teodora Dunina w Rudce, Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans" Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDITRANS OSTROŁĘKA" Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Ostrołęce, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „RM-MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach i Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×