2017-09-19T14:29:10+02:00 eOstroleka.pl 2 1 1 100%
Region,

Senior z Ciechanowa dostał podziękowania od ministra Błaszczaka. Za co?

REKLAMA
fot. KPP w Ciechanowie
1
0
0
67-letni mieszkaniec Ciechanowa otrzymał podziękowania od szefa MSWiA, ministra Mariusza Błaszczaka. Senior pomógł w schwytaniu fałszywego policjanta, który wyłudzał pieniądze od starszych osób.

- Jestem przekonany, że dzięki osobom takim jak Pan, oszuści nie będą mogli bezkarnie działać w naszym kraju – napisał szef MSWiA w liście do ciechanowianina, który nie pozwolił przechytrzyć się oszustowi. Adresat otrzymał list z gratulacjami we wtorek w Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Historię rozpoczął telefon od człowieka podającego się za policjanta. 67-letni mieszkaniec Ciechanowa usłyszał, że bankowe oszczędności jego i jego żony są zagrożone. Miał szybko wypłacić całą gotówkę i wykonywać kolejne polecenia, wydawane przez telefon. Starszy pan początkowo uwierzył, że rozmawia z policjantem. Na szczęście szybko zorientował się w sytuacji i poinformował prawdziwych funkcjonariuszy.

Oszust – 36-letni mieszkaniec Warszawy – został zatrzymany już następnego dnia. Obecnie przebywa w areszcie tymczasowym. Za próbę oszustwa grozi mu do 8 lat więzienia.

- Dzięki Panu, przestępca znajduje się już w rękach funkcjonariuszy, za co serdecznie dziękuję. Bardzo się cieszę, że coraz częściej oszuści trafiają w ręce policjantów dzięki czujności osób, które miały być ich ofiarami – napisał szef MSWiA do 67-latka.

Postawa czujnego mieszkańca Ciechanowa uchroniła nie tylko jego, ale też inne osoby, które w przyszłości mogły paść ofiarą tego samego oszusta. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Policją cały czas przypomina o zagrożeniu oszustwami. Narażone są szczególnie osoby starsze. Przestępcy wykorzystują ich dobre chęci, podając się za wnuczka, krewnego lub policjanta i prosząc o jak najszybsze wypłacenie pieniędzy.

Pamiętajmy, że prawdziwy policjant w żadnej sytuacji nie zadzwoni z żądaniem przekazania gotówki. Warto być również być podejrzliwym wobec nagłych próśb o pomoc ze strony rzekomych krewnych. Jeśli znajdziemy się w podobnej sytuacji, najlepiej poprosić o pomoc Policję – pod nr. 997 lub 112.

Aby ułatwić obywatelom kontakt z policjantami, MSWiA stworzyło między innymi aplikację mobilną Moja Komenda, która pozwala łatwo i szybko skontaktować się z dzielnicowym.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również