2018-04-04T09:49:54+02:00 eOstroleka.pl 2 1 0 -
Powiat ostrołecki,

Spotkanie z Adamem Tańskim w kadzidlańskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. UG w Kadzidle
REKLAMA
0
0
0

Pierwszego dnia wiosny w Bibliotece Gminnej w Kadzidle odbyło się niezwykłe spotkanie z mistrzem muzyki organowej, kompozytorem, rodowitym kadzidlaninem Adamem Tańskim.

 
Na spotkaniu prezentowana był książka wydana przez Urząd Gminy w Kadzidle z serii Biblioteczka Kurpiowska pt. "Pięć utworów na instrumenty klawiszowe", zawierająca własne kompozycje autora inspirowane muzyką kurpiowską.
 
Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i dra hab. Jarosława Wróblewskiego.
 
Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. Od 2015 roku Adam Tański prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży.
 
Adam Tański prowadzi również prężną działalność kompozytorską, a jego utwory były wykonywane w Polsce i Niemczech - m.in.: "Variations sur le Prélude du premier acte de "Tristan et Isolde" - Hommage á Ferenc Liszt" na organy solo, prawykonane przez dra hab. Jarosława Wróblewskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie; napisany na potrzeby koncertu organowego we Freiburgu utwór "Danse Fantastique" na czworo organów, prawykonany w 2013 r. oraz "Misterium Poznania" na orkiestrę symfoniczną, consort solistów i organy dedykowany orkiestrze Hochschule für Musik w Moguncji i tam też wykonany w 2013 roku.
 
Adam Tański został laureatem:
 
- nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015);
- I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym "W kręgu europejskich organów barokowych" w Katowicach (2014).
 
Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009).
 
Adam Tański był stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów (2006, 2007). Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina.
 
 

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.