eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Spotkanie z Wojciechem Sumlińskim: „Dziennikarz miał i ma obowiązek ochrony swoich źródeł informacji” [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
fot. D. Płoski fot. D. Płoski
REKLAMA
Ostrołęka: W czwartek, 8 listopada, w sali kameralnej Ostrołęckiego Centrum Kultury, odbyło się spotkanie z Wojciechem Sumlińskim, dziennikarzem śledczym oraz autorem książek i publikacji, w tym kilku o śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Sumliński na spotkaniu z mieszkańcami Ostrołęki mówił m.in. o głośnej ostatnio sprawie zwolnienia z pracy redaktora „Rzeczpospolitej” Cezarego Gmyza, po jego publikacjach dotyczących katastrofy smoleńskiej. Opowiadał także o początkach swojej pracy jako dziennikarz i perypetiach związanych z prowadzonym przez niego dziennikarskim śledztwie w sprawie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

- Dziennikarstwem zająłem się w sposób zupełnie przypadkowy. Nie planowałem być dziennikarzem. Ukończyłem studia psychologiczne i chciałem pracować z małymi dziećmi. Przez dwa lata pracowałem jako psycholog dziecięcy - opowiadał Sumliński. - To, że zostałem dziennikarzem śledczym, zawdzięczam prokuratorowi Andrzejowi Witkowskiemu, zajmującemu się sprawą śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. W połowie lat 90-tych zacząłem prowadzić swoje własne śledztwo dziennikarskie, idące troszkę obok śledztwa prokuratora Witkowskiego. Podążałem tropami wytyczonymi przez niego, a w niektórych momentach udawało mi się dojść do pewnych elementów, które były nawet o krok do przodu, dlatego, że w tamtym czasie nie było instytucji świadka incognito czy świadka koronnego i wiele osób bało się mówić o pewnych sprawach prokuratorom. Dziennikarz miał i ma nadal obowiązek ochrony swoich źródeł informacji - mówił dalej Sumliński.

Wojciech Sumliński jest dziennikarzem śledczym. Swoją karierę zaczynał w „Słowie Podlasia”, następnie pracował w dzienniku „Życie”, „Gazecie Polskiej” i tygodniku „Wprost”. Autor licznych reportaży i programów w TVP: „Oblicza prawdy” o działalności SB i magazynu śledczego „30 minut”. Autor książki „Teresa Trawa Robot” o tajnych operacjach specjalnych SB oraz autor scenariusza filmowego o śmierci ks. Popiełuszki napisanego dla Agencji Filmowej TVP. W maju 2008 roku do mieszkania Sumlińskiego pod zarzutem ujawnienia Aneksu do Raportu Komisji Weryfikacyjnej WSI spółce Agora, wydawcy „Gazety Wyborczej”, weszli funkcjonariusze ABW. Zarzut ten wkrótce został wycofany i zastąpiony innym. Szczegóły tych wydarzeń dziennikarz opisał w wydanej dwa lata później książce pt. „Z mocy bezprawia”. Obecnie współpracuje z Frondą i magazynem śledczym „Focus”, pisze kolejne książki i jest redaktorem naczelnym „Tygodnika Podlaskiego”.
Materiał filmowy 1 :
Materiał filmowy 2 :
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×