eOstroleka.pl
Region,

Stolica Kultury Mazowsza 2016 - gdzie tym razem?

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. mazovia.plfot. mazovia.pl
REKLAMA

W każdej części Mazowsza są takie miejsca, które warto zobaczyć – zamki, skanseny czy zabytkowe kamienice. Do ich odwiedzenia zachęca turystów m.in. ciekawa oferta kulturalna, która często jest przygotowywana wspólnie z domami kultury, szkołami czy fundacjami. Powiaty, które chciałyby pochwalić się organizacją takich wydarzeń mają szansę jeszcze do 31 października wziąć udział w konkursie „Stolica Kultury Mazowsza” na 2016 r. organizowanym przez samorząd województwa.

– Chodzi o to, aby pokazać całej społeczności Mazowsza, ale również turystom i gościom z innych regionów Polski, to, co najpiękniejsze w danym powiecie – mówi marszałek Adam Struzik. – Dzięki konkursowi udało nam się do tej pory zaktywizować wielu ludzi – od dzieci, które w swoich szkołach i zespołach amatorskich realizują różnego rodzaju ciekawe projekty, po instytucje kultury w powiecie – dodał marszałek.

Aby wziąć udział w rywalizacji o tytuł „Stolicy Kultury”, miasto powiatowe powinno przygotować propozycję rocznego programu imprez kulturalnych, które będą organizowane w mieście i sąsiednich gminach. Program powinien zawierać również koszty tego przedsięwzięcia. Na tej podstawie zostanie wybrana najciekawsza propozycja kulturalna na Mazowszu. Laureat będzie mógł liczyć na wsparcie finansowe zaplanowanych wydarzeń. Wśród laureatów, a więc miast i powiatów, które były już Stolicą Kultury Mazowsza w ubiegłych latach, znalazły się: Pułtusk, Węgrów, Sokołów Podlaski, Szydłowiec, Płońsk oraz powiaty: sierpecki, makowski, piaseczyński, sochaczewski, żyrardowski, kozienicki, mławski, przasnyski.

W tym roku stolica kultury mieści się w pow. nowodworskim. Powiat zaproponował program z bogatą ofertą wydarzeń i imprez kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych. W kalendarzu znalazły się m.in. II Mazowiecki Przegląd Piosenki i Pieśni Powstańczej, Uroczystości na Cmentarzu Mauzoleum w Palmirach czy Obchody 76. rocznicy Obrony Modlina 1939 oraz projekty prezentujące inne kultury i tradycje kulturowe m.in. Europa (nie) znana, Festiwal Kultury Żydowskiej ”Warszawa Singera” – Leoncin, Biesiada Rozśpiewanych Narodów, XXXIX Ogólnopolski Zlot Przyjaciół Indian.



­– Zachęcam wszystkie samorządy, aby złożyły takie wnioski i zaprezentowały swój program, ponieważ jest to niepowtarzalna okazja do tego, aby zaistnieć na mapie kulturalnej Mazowsza. Warto pokazać to, co mamy najlepszego – mówi zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska.



Programy imprez należy składać do 31 października br. w sekretariacie Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, ul. Brechta 3 03-472 Warszawa, z dopiskiem „Stolica Kultury Mazowsza 2016”.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×