eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Światowe Dni Młodzieży w Polsce i w Diecezji Łomżyńskiej

REKLAMA
zdjecie 9327
zdjecie 9327
REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży, gromadzące rzesze młodych ludzi z całego świata są, przestrzenią doświadczania przez nich piękna i żywotności Kościoła. Mają one również charakter ewangelizacyjny, który polega na tym, że wielu młodych dzięki ŚDM odnajduje drogę do Boga i do Kościoła. Z tego, między innymi, powodu z radością przyjęliśmy wiadomość, że 31. ŚDM odbędą się w roku 2016 w Polsce, w Krakowie i w Diecezji Łomżyńskiej. Są one szansą zarówno dla naszego Kościoła, w tym dla ożywienia duszpasterstwa młodzieży w parafiach, jak również okazją do promocji naszego kraju i regionu. Światowe Dni Młodzieży będą miały dwa etapy: pierwszy, tzw. "tydzień w diecezji", odbędzie się w dniach 20 - 25 lipca 2016 roku i będzie czasem przyjęcia w naszych parafiach rzeszy gości z wielu krajów świata. Drugi etap to uroczystości centralne z udziałem Papieża Franciszka, które odbędą się w Krakowie, w dniach 26 - 31 lipca 2016 roku.

W celu przygotowania pobytu gości z całego świata w naszej Diecezji powstały w dekanatach i parafiach tzw. Dekanalne i Prafialne Centra ŚDM. Pracują one nad ułożeniem programu pobytu oraz przygotowaniem miejsc noclegowych dla naszych gości z zagranicy. Zajmują się również duchowym przygotowaniem naszej młodzieży do spotkania z Ojcem św. Franciszkiem i młodymi z całego świata w Krakowie.

Wiemy jednak, że bez Was dorosłych nie da się dobrze przygotować Światowych Dni Młodzieży ani w Diecezji, ani w Krakowie. Prosimy zatem duszpasterzy, nauczycieli, rodziców i samorządowców, aby pomogli młodym zorganizować czas duchowego przygotowania do wyjazdu do Krakowa oraz aby włączyli się w projektowanie programu pobytu gości w swoich parafiach. Szczególnym wyzwaniem logistycznym będzie przyjęcie gości z Włoch, Brazylii, Salwadoru czy Rosji w naszych rodzinach. To może budzić opory z powodu nieznajomości języków obcych. Należy jednak dodać, że najbardziej komunikatywnym językiem, którym posługują się młodzi różnych ras i kultur jest język serca i język gestów. Ponadto wielu gości, zwłaszcza z Europy Zachodniej, zwraca się do nas z prośbą, aby mogli zamieszkać u klasycznych polskich rodzin, w których są i mama, i tata, a najlepiej jeszcze babcia i dziadek. Wielu z nich bowiem, na skutek współczesnych negatywnych przeobrażeń, nie zna już takich rodzin. Czy w takiej sytuacji możemy odmówić im naszego świadectwa? Dlatego też w czasie nadchodzącej kolędy księża przyniosą wam, Siostry i Bracia, propozycję przyjęcia dwóch, trzech osób do swojego domu. To przyjęcie nie wymaga nadzwyczajnych warunków lokalowych.

Na koniec warto podkreślić, że najważniejszym celem w przygotowaniu i przeżyciu Światowych Dni Młodzieży jest ożywienie duszpasterskie naszych wspólnot parafialnych. Chodzi zwłaszcza o ubogacenie lub o zbudowanie od nowa struktur duszpasterstwa młodzieży. Posłuży temu program duchowego przygotowania o nazwie "Deoprofil", który już od nadchodzącego Adwentu powinien zagościć w naszych parafiach i szkołach. Jego przygotowanie i przebieg kładziemy szczególnie na sercu duszpasterzom, sistrom zakonnym, katechetom i wszystkim ludziom dobrej woli, którym zależy na dobru młodego pokolenia Polaków.

Z głębi serca dziękujemy również za wszelkie wsparcie przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. W sposób szczególny dziękujemy osobom starszym i chorym za „wolontariat modlitwy” ofiarowanej za naszą młodzież. Wszystkim parafiom, duszpasterzom i osobom świeckim Diecezji Łomżyńskiej za codzienne odmawianie „Modlitwy o owoce ŚDM Kraków 2016”. Ta modlitwa jest szczególnie ważna. Dziękujemy również za ofiary materialne, które składacie na tacę. Są one przeznaczone wprost na organizację wydarzeń centralnych w Krakowie.

Od sierpnia br. trwa proces zgłaszania się (rejestracji) naszej młodzieży do udziału w 31. ŚDM w Krakowie. Cieszymy się faktem, że na dzień 10 listopada br. zgłosiło się już około tysiąca ludzi młodych z naszych parafii i szkół. Są to również owoce peregrynacji Symboli ŚDM w parafiach i szkołach.

Na końcu należy zaznaczyć, że 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to wielka szansa promocji wartości ogólnoludzkich i doświadczenia wiary. Oczywiście były i będą inne przestrzenie spotkania człowieka z Bogiem i człowieka z człowiekiem. Ale to spotkanie, zwłaszcza dla tych, którzy już nie pamiętają czasów św. Jana Pawła II, może stać się pomostem do Jezusa, do odnalezienia sensu życia. Nie chcemy zmarnować tej okazji, która już nigdy nie przydarzy się temu pokoleniu Polaków.

Źródło: Centrum ŚDM Diecezji Łomżyńskiej

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×