eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Świeccy w misyjnym dziele Kościoła

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
fot. PDMfot. PDM
REKLAMA

To hasło jesiennego trzydniowego spotkania dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych w Polsce, które trwa od poniedziałku 15 września br. w seminarium duchownym w Częstochowie. Otwarcia spotkania dokonał dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas, który zaprosił zebranych do wspólnego poszukiwania sposobów pozyskiwania świeckich do współpracy misyjnej.

O polach współpracy ze świeckimi w duchu PDM mówił ks. Krzysztof Czermak, dyrektor PDM diec. tarnowskiej, który podkreślił potrzebę wspólnego działania duchowieństwa wraz ze świeckimi na rzecz ewangelizacji świata w duchu uniwersalnej misji Kościoła. Charyzmat Papieskich Dzieł Misyjnych, wyrażający się w komunii Miłości, ma pomóc w tym wspólnym działaniu poprzez animację misyjną w stowarzyszeniach i ruchach parafialnych, formację przez Szkolę Animatorów Misyjnych, która została zainicjowana przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 1997 r., a także poprzez prasę – „Można zacząć od gazetek parafialnych” – podkreślił prelegent.

Świeccy mają prawo do prowadzenia działalności misyjnej w Kościele, nie wynika to z ”łaski” hierarchii ani z powodu braków personalnych, lecz z mandatu misyjnego Chrystusa przekazanego każdemu ochrzczonemu - zaznaczył ks. Grzegorz Wita, dyr. PDM w archidiec. katowickiej. Duchowni więc nie powinni blokować chęci świeckich do zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii w świecie. Trzeba pamiętać, że wszystkie powołania duchowne zrodziły się właśnie w stanie świeckim. Aktywność misyjna świeckiego powinna być długofalowa w formie różnego rodzaju projektów, np. akcji „Anioły Misji”, w którą zaangażowało się 12 wspólnot w archidiec. katowickiej – dzielił się doświadczeniem w animacji misyjnej ks. Wita.

Uczestnikami spotkania było też kilka osób świeckich. Pani Joanna z archidiec. szczecińsko-kamieńskiej, matematyk z zawodu, podzieliła się swoim doświadczeniem animatora misyjnego w parafii: „Dzięki współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poznałam wiele metod animacji misyjnej w parafii wśród dzieci i młodzieży. Mimo że sobie jako świeccy bardzo dobrze radzimy w parafii, to obecność kapłana w naszej grupie jest bardzo ważna, jako wsparcie duchowe i potwierdzenie, że działamy prawidłowo”. – zauważyła absolwentka SAM (Szkoły Animatorów Misyjnych).

Jako emeryt mam dużo czasu i pomoc misjom jest moją pasją. Bardzo chciałbym działać na full w parafii, teraz roznoszę prasę misyjną po szpitalach – zwierzył się p. Wiktor z diec. gliwickiej.

Na pewno trzeba usiąść ze świeckimi przy wspólnym stole i popatrzyć razem na misje i zastanowić się jak pomagać uniwersalnie. Ważna jest też strona duchowa, żeby na słowo „misje” ludzie nie tylko chwytali za portfele z gotowością pomocy materialnej, ale wiedzieli, że jest w tym przesłanie ewangeliczne. – wnioskował ks. Franciszek Jabłoński, dyr. PDM archidiec. gnieźnieńskiej.

Na spotkaniu zapoznano się z metodami angażowania świeckich w wolontariat misyjny prowadzony przez księży salezjanów, a także z działalnością Diakoni Misyjnej założonej przez Ruch Światło-Życie.

Drugi dzień obrad zakończony został Mszą św, której przewodniczył abp Wacław Depo, ordynariusz archidiec. częstochowskiej. Podczas homilii abp Depo wyraził radość ze spotkania z osobami, które troszczą się o misyjne dzieło Kościoła, który bez misyjnego posłania nie mógłby się rozwijać i powierzył zebranych wstawiennictwu patronów dnia, św. Cyprianowi i papieżowi Korneliuszowi, którzy miłość do Chrystusa przypieczętowali śmiercią męczeńską.

W zebraniu bierze udział ok. 100 osób, oprócz dyrektorów diecezjalnych PDM uczestnikami są promotorki i promotorzy misyjni zakonów męskich i żeńskich oraz animatorzy świeccy.

Trzeci i ostatni dzień zebrania będzie poświęcony przygotowaniom do IV Krajowego Kongresu Misyjnego (12 - 14 czerwca 2015 r.), którego współorganizatorem wraz z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji są Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Źródło: BP KEP
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×