eOstroleka.pl
Region,

Szepietowo: Największe targi rolnicze północno-wschodniej Polski [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
REKLAMA
zdjecie 6901

Doskonała pogoda, rekordowa liczba wystawców z Polski i zagranicy, ponad tysiąc zwierząt hodowlanych, tłumy zwiedzających i dwa dni wypełnione pokazami, konkursami, spotkaniami edukacyjnymi i handlowymi, tak było na Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dniach z Doradztwem Rolniczym. Już po raz dwudziesty drugi hodowcy wystawili do konkursu swoje najlepsze zwierzęta, a wystawcy zaprezentowali bogatą ofertę targową. 27 i 28 czerwca 2015 r. na terenach wystawowych AGROARENA Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się największe targi rolnicze północno-wschodniej Polski.

Dwudziesta druga wystawa była okazją do zaprezentowania osiągnięć w hodowli zwierząt, w tym szczególnie bydła, a także nowych technologii, maszyn i urządzeń dla potrzeb rolnictwa. Szeroko dostępny był również serwis doradczy. Imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

Wystawa zwierząt
Podczas Wystawy można było podziwiać najpiękniejsze okazy: bydła ras mlecznych i mięsnych, koni, owiec, drobiu i królików. Jak na mleczną potęgę kraju przystało licznie zaprezentowano bydło mleczne. Hodowcy przywieźli ponad 200 krów i jałowic. Wśród bydła mięsnego można było oglądać rasy: limousin, charolaise, simental i hereford. Hodowcy koni przywieźli okazy rasy polski koń zimnokrwisty oraz typ sokólski. Nie zabrakło cieszących oko szynszyli, królików i ptactwa ozdobnego. Regionalnej Wystawie towarzyszyła III Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych. 70 hodowców z Polski i dwóch z Litwy wystawiło ponad 500 królików w 48 rasach. Łącznie w Szepietowie zaprezentowano ponad 1000 zwierząt, najlepszych przedstawicieli swoich ras.
Staranne przygotowanie zwierząt oraz efekty gospodarskiej pracy zostały ocenione przez komisję konkursową, która wyłoniła superczempiony, czempiony oraz wiceczempiony.
Na wystawie tryumfował hodowca bydła mlecznego - Stanisław Żochowski z miejscowości Kamińskie Wiktory - po trzech latach nieobecności na szepietowskich wystawach zdobył rekordową ilość trofeów - dwa superczempiony i sześć czempionów. Pozostałe tytuły czempiona trafiły do Andrzeja Kruszewskiego z Tłoczewa za krowę Fela 7, Adama Tworkowskiego z Brzózek Starych za jałówkę czerwono-białą Francja i Stanisława Falkowskiego z miejscowości Filipy za krowę białogrzbietą Żenię. Komisja oceniająca bydło mleczne przyznała, także w poszczególnych rasach i kategoriach szesnaście wiceczempionów - najwięcej, bo aż cztery otrzymał za swoje krowy Adam Pietruszyński, właściciel gospodarstw w Lachowie i w Stradunach. 

Tytuły superczempionów przyznano w następujących kategoriach:
- w kategorii krów mlecznych – za krowę DORA 18, właściciel Stanisław Żochowski
- w kategorii jałowic mlecznych – za jałówkę VEELA, właściciel Stanisław Żochowski
- w kategorii bydło mięsne za krowy z cielętami rasy charolaise , właściciel Jerzy Magowski
- w kategorii klacze – za klacz CENTKA, właściciel Paweł Świderski
- w kategorii ogiery – za ogiera FRAMAND, właściciel Grzegorz Wiszowaty
- w kategorii matki maciorki – właściciel Sławomir Paprocki
- w kategorii tryki – właściciel Tomasz Rokicki
- w kategorii drób grzebiący za stadko hodowlane kur nieśnych Zielononóżka kuropatwiana ZS-11 – Zofii i Gracjana Skórnicckich
- w kategorii drób pływający za stadko rodzicielskie kaczek typu Pekin – Adama Belta z Ośrodka Hodowli Kaczek w Lińsku
- w kategorii kolekcja królików ras małych (holenderski czarny) – Barbary i Henryka Koc
- w kategorii kolekcja królików ras średnich (wiedeński szary) – Mariusza Chmiela
- w kategorii kolekcja królików ras dużych (Belgijski olbrzym szary) – Andrzeja Hilarskiego

Targi rolnicze
Szepietowo co roku przyciąga wielu krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Na Wystawę przyjechali znani producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych oraz firmy paszowe, nawozowe, finansowe i doradcze oraz instytucje obsługujące rolnictwo. Szeroką ofertę prezentowały firmy, dbających o postęp hodowlany z zakresu genetyki. W sumie na powierzchni ponad 10 hektarów swoją ofertę zaprezentowano ponad 400 wystawców.
Wystawcy zagwarantowali zwiedzającym szereg atrakcji, prześcigali się w pomysłach, jak przyciągnąć na swoje stoisko klienta. Prezentowali pracę sprzętu rolniczego, kusili zwiedzających regionalnymi wyrobami. Była okazja oglądać pokazy sztuk walki, a nawet można było sobie zrobić „selfi” z celebrytą. Na stoiskach odbywały się liczne występy zespołów artystycznych oraz konkursy dla dzieci i dorosłych. Na zwiedzających czekały wartościowe nagrody.
- Zorganizowaliśmy konkurs, w którym można było wygrać 10 porcji nasienia jednego z najlepszych buhajów Cogent Supershot – mówi Łukasz Brzósko z firmy Top Gen –
wystarczyło wypełnić ankietę. Natomiast na stoisku Polskiego Wydawnictwa Rolniczego do wygrania była cieliczka.

Za hit wystawy uznano system ApolloMilkSystem, prezentowany przez GEA Farm Technologies. Jest to prekursorska technologia udoju, dipowania i mycie w jednym. W Polsce funkcjonują tylko trzy takie instalacje.
- nie zdejmując aparatu mamy dezynfekcję poudojową strzyków oraz mycie międzyudojowe aparatu łącznie z dezynfekcją – wyjaśnia Jarosław Wilczewski regionalny dyrektor sprzedaży Gea Farm Technologies - system ze względów ekonomicznych częściej wybierany jest do dużych gospodarstw, gdzie istnieje większe zagrożenie wystąpienia chorób.
Wyróżniono również stoisko firmy Agrocentrum z Kolna, producenta pasz i dodatków funkcjonalnych dla bydła, trzody chlewnej i drobiu.
- Rolnicy interesowali się nowymi produktami z serii Farma Organica – mówi Łukasz Żurawiecki dyrektor handlowy działu bydła w firmie Agrocentrum. Są to dodatki funkcjonalne m.in. bolusy mineralne na choroby metaboliczne, wytwarzane w bardzo unikalnej technologii szklanej, dzięki której mikroelementy są w stu procentach wchłaniane przez zwierzęta – wyjaśnia wystawca. Agrocentrum w swej ofercie posiada jedyną na rynku paszę wzbogaconą o kwasy omega-3 – mówi Żurawiecki - co pozwala nawet 100 krotnie podnieść zawartość kwasów omega w mleku.

Szkoła Młodych Hodowców
Druga edycja Podlaskiej Szkoły Młodych Hodowców, organizowana przez Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka i PFHBiPM, okazała się hitem publiczności. 24 młodych adeptów sztuki fitterskiej z województwa podlaskiego i mazowieckiego nabyło wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu żywienia, pielęgnacji, mycia, strzyżenia i oprowadzania bydła. Młodzież w wieku od 13 do 21 lat, już od 23 czerwca trenowała na szepietowskim ringu, pod czujnym okiem instruktorów na czele z Jaume Serrabassa z Hiszpanii. Zdobyty warsztat i nowe umiejętności uczniowie jedynej w Polsce takiej Szkoły, zaprezentowali przed szeroką publicznością. W odróżnieniu od tradycyjnej oceny, tym razem sędzia zamiast jałówek oceniał przygotowującą je młodzież. Najlepiej wypadł siedemnastoletni Dawid Wojno z miejscowości Wojny Piecki.
Stałym akcentem programu był konkurs dla najmłodszych hodowców. Dzieci w przedziale wiekowym 8-10 lat zaprezentowali się z hodowlanymi „pupilami”.

Dni z Doradztwem Rolniczym
Towarzyszące targom Dni z Doradztwem Rolniczym dały odwiedzającym Szepietowo wiele nowych i praktycznych rozwiązań w sferze organizacji gospodarstw rolnych. Można było skorzystać z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, zasad integrowanej ochrony środowiska, ekonomiki produkcji, przedsiębiorczości, PROW 2014-2020, ekologii i agroturystyki. Tradycją targów w Szepietowie jest stoisko informacyjno-promocyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległych agencji rolniczych. To tam od ekspertów można było uzyskać ważne informacje dotyczące finansowania działań z zakresu rolnictwa i obszarów wiejskich na lata 2014–2020.
Dużą atrakcją Wystawy była możliwość obejrzenia unikalnej kolekcji ponad 250 odmian roślin uprawnych – zbóż, kukurydzy, traw oraz roślin strączkowych i oleistych. Fachowcy z PODR w Szepietowie doradzali i prezentowali przeprowadzane na polach doświadczenia: nawozowe, odmianowe i te z ochroną roślin. Natomiast seminaria na temat intensyfikacji produkcji zwierzęcej będą źródłem cennej wiedzy poprawiającej rentowność stada.

REKLAMA
zdjecie 6901
zdjecie 6901
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29  30  31
×