2017-08-10T17:00:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 1 0%
Powiat ostrołecki,

Tegoroczne Dionizje i konkurs literacki za nami [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
0
1
0
W dniach 4 – 6 sierpnia br. odbyły się Dionizje i Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego. Imprezy te o zasięgu ogólnopolskim są ze sobą ściśle powiązane. Dionizje to impreza trzydniowa realizowana od 2014 r., będąca uroczystym podsumowaniem Konkursu. Jest ona dedykowana pamięci Dionizego Maliszewskiego – znakomitego poety polskiego, związanego z Ostrołęką, propagatora kurpiowskiej kultury ludowej i opiekuna młodych poetów.

Warsztaty literackie rozpoczęły się 4 sierpnia o godz. 14.00 w Klubie przy Studziennej. Drugiego dnia czyli w sobotę 5 sierpnia uczestnicy wyjechali do Czarni, gdzie w zagrodzie agroturystycznej odbył się dalszy ciąg warsztatów oraz pisanie ekfraz do obrazów namalowanych przez malarzy – uczestników Pleneru Malarsko-Literackiego. Był również czas na integrację środowiska literackiego oraz prezentację, szczególnie gościom z Polski, dorobku kulturowego Kurpi (muzyki, pieśni, gwary, wycinanek, potraw regionalnych).

Ponadto literaci podczas warsztatów zapoznali się z wybranymi  pieśniami kurpiowskimi jako motywem do tworzenia własnych utworów, inspirowanych Kurpiami. W niedzielę poeci pracowali na Fortach Bema czyli w Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką. W warsztatach uczestniczyło 35 osób: laureaci Konkursu, literaci z Ostrołęki, Myszyńca, Wykrotu i Obierwi oraz zaproszeni poeci z Warszawy (5 osób).  Udział w warsztatach osób spoza naszego środowiska (np. z Warszawy) jest formą konfrontacji dla poetów, wyjścia z „pancerza prowincji”, otwarcia się i poznania swoich możliwości i uwierzenia w swoje zdolności. Warsztaty prowadził dr Karol Maliszewski – ceniony krytyk literacki, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uroczyste Podsumowanie  Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego odbyło się w piątek 4 sierpnia w godzinach wieczornych w Czytelni MBP. Była to jubileuszowa dwudziesta piąta edycja Konkursu. W programie Wieczoru zaplanowano: ogłoszenie werdyktu jury, wręczenie nagród laureatom, autoprezentacje laureatów, prezentacja medialna o laureatach dwudziestu pięciu edycji oraz informacja o patronie Konkursu. Uroczysty nastrój Wieczoru podkreślił wspaniały koncert muzyczno-wokalny Mateusza Cwalińskiego.

Przewodniczącym Komisji konkursowej był dr Karol Maliszewski, w komisji pracowali również dr Karol Samsel i Sabina Malinowska. W Konkursie wzięło udział 64 osoby, w tym 17 osób z naszego regionu.

Nagrodzone utwory opublikowane zostały w specjalnym tomiku, wydanym przez organizatorów oraz w Przydrożach. Ostrołęckim Roczniku Literackim.

Konkurs jest już znanym i cenionym  Konkursem w różnych środowiskach literackich w Polsce. Jest on również wspaniałą promocją naszego regionu i jego dorobku kulturalnego.  W wielu regionach Polski Ostrołęka i Dionizy Maliszewski  kojarzeni są poprzez konkurs. Stwarza on młodym twórcom z regionu szansę na zaistnienie na literackiej scenie, konfrontacji na forum ogólnopolskim, umożliwia debiut literacki poprzez druk  swoich utworów w prasie ogólnopolskiej, w almanachach, na portalach literackich czy też poprzez zaproszenie do udziału w wydarzeniach literackich w innych regionach kraju.

LAUREACI KONKURSU 20017

Nagrody główne:

Karol Graczyk z Torunia woj. kujawsko-pomorskie /godło: Czeski kadr/
Klaudia Chudowolska z Warszawy woj. mazowieckie /godło: Edward Ludian/
Weronika Wykrota z Wrocławia woj. dolnośląskie /godło: Grafieniki
Paulina Pidzik z Krakowa woj. małopolskie /godło: Żywica/
Marcin Jurzysta z Torunia woj. kujawsko-pomorskie /godło: Dale Cooper/
Nagrody rzeczowe i wyróżnienia w formie publikacji:

Monika Dębowska z Ostrołęki woj. mazowieckie /godło: Czekiki/
Ewa Frączek z Warszawy woj. mazowieckie /godło: Pianka z owocowego piwa/
Marcelina Kozłowska z Sanoka woj. podkarpackie /godło: Kilimanjaro/
Mariusz S. Kusion z Bielska-Białej woj. śląskie /godło: Dysfunkcja/
Natalia Madrak z Obierwi woj. mazowieckie /godło: Carrick/
Natalia Modzelewska z Ostrołęki woj. mazowieckie /godło: Bloodredrose/
Dominik Sobol z Warszawy woj. mazowieckie

REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również