2017-11-13T12:32:30+01:00 eOstroleka.pl 2 1 1 100%
Powiat ostrołecki,

Trzy samochody dla strażaków ochotników z gminy Baranowo [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
1
0
0
Trzy samochody strażackie zostały poświęcone i oficjalnie przekazane jednostkom OSP z terenu gminy Baranowo.  Uroczystość odbyła się 11 listopada na placu przed kościołem parafialnym. Tam zaraz po mszy w intencji ojczyzny, przemaszerowały poczty sztandarowe, strażacy ochotnicy, goście  oraz mieszkańcy.

Honory gospodarza czynił wójt Henryk Toryfter i to on wszystkich witał i czuwał, by w podziękowaniach nikt nie został pominięty.

- Wszystkie te trzy samochody zostały kupione przez gminę Baranowo jako nowe na przestrzeni ostatnich 13 lat z dofinansowaniem zewnętrznym, w tym jeden został kupiony kilka tygodni temu - mówił wójt.

Trzy średnie samochody ratowniczo-gaśnicze poświęcił ks. Waldemar Heromiński. Zaś przekazania  do docelowego miejsca ich stacjonowania i użytkowania, zgodnie z umowami o dofinansowanie  dokonał wójt.

Man został kupiony w 2014 roku dla OSP w Baranowie, ale przez ostatnie trzy lata był użyczony jednostce OSP w Brodowych Łąkach, aspirującej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co udało się w grudniu 2016 r.  Wóz wrócił teraz do OSP w Baranowie. Najnowszy nabytek, także MAN, kupiony  we wrześniu, będzie służył zaś jednostce z Brodowych Łąk. Trzeci samochód, Star, kupiony przez gminę najwcześniej, bo w 2004 r. został na stałe przekazany jednostce OSP Cierpięta.

- Wszystkie trzy samochody, które rozdysponowujemy, zostały kupione z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ich zakup gmina otrzymała także wsparcie finansowe od starosty ostrołęckiego, marszałka województwa mazowieckiego oraz z Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Fundusze zewnętrzne stanowiły do 75 proc. ich zakupu. Montaże finansowe dla każdej z tych inwestycji wyglądały bardzo podobnie - poinformował Henryk Toryfter. -  Przybliżę je na podstawie ostatniego zakupu. Całkowity koszt samochodu to  816.105 zł. Dotacja z WFOŚiGW wyniosła 300 tys. zł, dotacjastarosty ostrołęckiego -  150 tys. zł, marszałka województwa mazowieckiego - 100 tys. zł, dotacja KW PSP w warszawie - 50 tys. zł, udział własny gminy - 216 tys. zł.

- To ogromna pomoc dla gminy. W imieniu samorządu gminy oraz strażaków ochotników chciałbym bardzo serdecznie za te prezenty podziękować. Wszystkim, którzy przyczynili się do sfinalizowania tak ważnych dla nas inwestycji - mówił wójt.

Podziękował także komendantowi gminnemu OSP Waldemarowi Dębkowi za przygotowanie, pilotowanie i nadzorowanie wszystkich trzech zakupów a także radzie gminy za poparcie tych ważnych dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców inwestycji.

Na terenie gminy Baranowo działa obecnie sześć jednostek OSP.

- Dziękuję wszystkim druhom za zaangażowanie i czas jaki poświęcają sprawom społecznym. Życzę, aby te samochody szczęśliwie dowoziły was na akcje, by jak najlepiej wam służyły - dodał na koniec uroczystości wójt Toryfter.

Następnie przekazał kluczyki i dowody rejestracyjne szefom jednostek OSP. Strażacy zaprezentowali  wozy - włączyli syreny  i wysunęli  maszty oświetleniowe.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.